Ekonomia i nauki prawnicze od zawsze szły w parze. Niejednokrotnie absolwenci prawa odczuwali niedosyt związany z niedostateczną nauką przedmiotów ekonomicznych, natomiast ekonomistom brakuje wszechstronnej wiedzy prawniczej, dzięki której ich praca byłaby bardziej efektywna. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wszechstronnie uzdolnionych miłośników nauk społecznych, chcących uniknąć konieczności ograniczania się do jednej dziedziny kształcenia, powstały studia w Szczecinie na kierunku ekonomiczno-prawnym. Wiedza i umiejętności, które wynosi ze studiów każdy absolwent, są doceniane na światowym rynku pracy – ograniczeniem może być jedynie bariera językowa.
Samo zainteresowanie kształceniem na danym kierunku lub perspektywami zawodowymi, jakie są gwarantowane przez jego ukończenie, najczęściej nie wystarcza do czerpania pełni satysfakcji ze studiowania oraz uniknięcia przedwczesnego wypalenia zawodowego w przyszłości. Ekonomiczno-prawne kierunki studiów w Szczecinie, jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie zagadnienia z dwóch niezależnych dziedzin nauki.
Wszyscy potencjalni kandydaci powinni zatem wykazywać zainteresowanie obiema naukami, a ponadto posiadać chociaż podstawową wiedzę na temat współczesnej ekonomii, gospodarki światowej oraz nauk humanistycznych, takich jak wiedza o społeczeństwie i historia, które stanowią podstawę nauk prawniczych. Jeżeli chcesz rozpocząć kształcenie na kierunku ekonomiczno-prawnym w Szczecinie, upewnij się, że posiadasz wszystkie predyspozycje, które pokrywają się z charakterem studiów – wówczas będziesz doskonale przygotowany do zgłębiania treści programowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ekonomiczno-prawnym możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku ekonomiczno-prawnym w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Szczecinie stawiają sobie za punkt honoru uposażenie studentów w pragmatyczną wiedzę i umiejętności, związane z charakterem kształcenia na wybranym kierunku. Dlatego też jako student kierunku ekonomiczno-prawnego:
-
dowiesz się, w jaki sposób funkcjonują instytucje administracyjne i placówki finansowe
-
poznasz metody oceniania ryzyka inwestycyjnego
-
zgłębisz najważniejsze zapiski prawne, regulowane przez poszczególne kodeksy
-
posiądziesz cenną wiedzę statystyczną, dzięki której bez trudu podejmiesz się analizowania i przewidywania pewnych tendencji na rynku gospodarczym