Zastanawiasz się nad dokładnymi różnicami pomiędzy przebiegiem tego samego kierunku w trybie stacjonarnym oraz zaocznym, a także kwestią ewentualnych różnic pomiędzy szansami zawodowymi absolwentów każdego z poszczególnych trybów? Odpowiedź rozwiewająca wątpliwości jest dość prosta – studenci niestacjonarnej kosmetologii zobowiązują się do uczęszczania w weekendowych zjazdach, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Podczas całodziennych wykładów i zajęć przyswajają elementarne kompetencje kierunkowe w sposób skoncentrowany. Przyszłość zawodowa każdego z absolwentów nie jest zależna od ukończonego trybu kształcenia – ze względu na profesjonalny program edukacji, jaki jest obecny zarówno na studiach stacjonarnych, jak i zaocznych, szanse wszystkich są tak samo duże.
Jeżeli zatem z dowolnych powodów wolałbyś uniknąć obowiązku codziennego stawiania się na uczelni podczas pięciu dni roboczych każdego tygodnia, a opłaty za czesne cię nie przerażają, najprawdopodobniej wybór studiów na kierunku kosmetologia w trybie niestacjonarnym okaże się najlepszym z możliwych.
Dla kogo są studia na kierunku kosmetologia
Dostrzeganie estetyki i potencjału związanego z urodą w każdym człowieku, zdolności manualne i ogromna precyzja, zainteresowanie substancjami chemicznymi i biologicznymi, które mogą być wykorzystane w celu polepszenia stanu skóry, włosów i paznokci, a także cierpliwość, dokładność i skrupulatność to cechy, które wyróżniają jedynie pewną część potencjalnych kandydatów na studia wyższe. Popularność kosmetologii jako odrębnej nauki interdyscyplinarnej, korzystającej z dorobku naukowego kilku osobnych dziedzin, motywuje wielu maturzystów do postarania się o zajęcie jednego z miejsc na wybranej uczelni, oferującej możliwość rozpoczęcia właśnie tego kierunku.
Jeżeli jesteś jednym z nich, to najprawdopodobniej wybór kosmetologii okaże się strzałem w dziesiątkę – w końcu posiadasz cechy, które idealnie pokrywają się z charakterem kosmetologii, a więc masz duże szanse na odniesienie edukacyjnego i zawodowego sukcesu. Wybierz uczelnię, której oferta wpasowuje się w twoje zainteresowania i zgłoś swoją kandydaturę na ten pragmatyczny i dynamicznie rozwijający się kierunek kształcenia!
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku kosmetologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku kosmetologia w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Czego nauczysz się, jeśli wybierzesz kosmetologię w Szczecinie? Zyskasz szeroką i dobrze ugruntowaną wiedzę na temat nauk chemicznych i biologicznych, dzięki czemu łatwiej będzie ci zrozumieć interakcje między składnikami zawartymi w substancjach kosmetologicznych. Poznasz wpływ poszczególnych składników na stan cery, włosów i całego organizmu ludzkiego w zależności od indywidualnych cech każdego z klientów. Dowiesz się w jaki sposób tworzyć atmosferę wzajemnego zrozumienia i szacunku z przyszłymi klientami, poznasz techniki wykonywania relaksacyjnych i pielęgnacyjnych zabiegów, a wiedza na temat doboru konkretnych kosmetyków do stanu zdrowia człowieka uczyni cię najlepszym fachowcem w swojej dziedzinie.
Czego nauczysz się na studiach
Program kształcenia, jaki obowiązuje na studiach kosmetologicznych, został przemyślany w taki sposób, aby zdobyte dzięki niemu kompetencje pokryły się z wymaganiami współczesnego rynku pracy. Podejmując ten kierunek kształcenia, zyskujesz pewność, że zgłębisz przede wszystkim podstawy takich nauk medycznych, jak dermatologia, alergologia i dietetyka, ponieważ zarówno sposób żywienia, jak i ewentualne przypadłości dermatologiczne mają niebagatelny wpływ na możliwość zastosowania niektórych preparatów i zabiegów w kosmetologii. Jeżeli zdecydujesz się na podjęcie kosmetologii, najprawdopodobniej spotkasz na swojej drodze takie przedmioty, jak między innymi:
-
fizjologia i patofizjologia,
-
mikrobiologia z parazytologią,
-
chemia kosmetyczna,
-
farmakologia,
-
kinezyterapia,
-
nowoczesne technologie w produkcji kosmetyków,
-
immunologia z podstawami alergologii,
-
suplementy diety w kosmetologii.
Gdzie studiować na kierunku kosmetologia w Szczecinie
Uczelnie na których można studiować kierunek kosmetologia (niestacjonarnie) w Szczecinie
Limity miejsc
Uczelnie w Szczecinie, podobnie jak w innych miastach, określają limity miejsc na poszczególne kierunki. W przypadku kosmetologii w trybie niestacjonarnym na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie jest to 40 miejsc.
Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci kosmetologii w trybie niestacjonarnym w Szczecinie? O przyjęciu na studia w trybie niestacjonarnym decyduje kolejność zgłoszeń, a w przypadku przekroczenia ilości kandydatów w stosunku do liczby miejsc, obowiązuje konkurs świadectw – pod uwagę brana jest liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego.
W przypadku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod uwagę brany jest dowolny przedmiot.
Limity miejsc na kierunku kosmetologia w Szczecinie:
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 40
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Jakie są ceny studiów na kierunku kosmetologia w Szczecinie
Studia stacjonarne na kierunku kosmetologia w Szczecinie w uczelniach publicznych są bezpłatne. W przypadku studiów w trybie niestacjonarnym wymagane jest czesne. Można je jednak rozłożyć na raty- z czego bardzo często korzystają studenci.
Więcej szczegółowych informacji na temat można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych szczecińskich uczelni.
Kosmetologia w Szczecinie - ceny:
-
Collegium Balticum – Akademia Nauk Stosowanych: 6960 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Po zarejestrowaniu się na kosmetologię w trybie niestacjonarnym w Szczecinie kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji na poszczególnych uczelniach w Szczecinie?
Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych na kosmetologię trybie niestacjonarnym w Szczecinie, jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. Gdzie można znaleźć wyniki?
Kandydaci informację o zakwalifikowaniu się na kosmetologię trybie niestacjonarnym w Szczecinie będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).W systemie IRK można również znaleźć takie informacje jak, uzyskana ilość punktów, zajęte miejsce, czy nawet ilość chętnych jaka przypadała na jedno miejsce.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 22 sierpnia 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Po ogłoszeniu wyników na kosmetologię trybie niestacjonarnym w Szczecinie, kandydaci będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak należy złożyć dokumenty rekrutacyjne na uczelnie w Szczecinie?
Składanie kompletu dokumentów na kosmetologię trybie niestacjonarnym w Szczecinie wygląda podobnie, jak na inne kierunki studiów. Kandydaci na studia musza złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, a dla osób, które nie mogą się pojawić na wydziale istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – liczy się wtedy data nadania listu.
Kandydaci na kosmetologię w Szczecinie powinni zadbać o to, aby dokumenty były w odpowiedniej formie i kompletne. Dokumenty jakie przyszli studenci kosmetologii trybie niestacjonarnym muszą mieć ze sobą to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.
Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na kosmetologię trybie niestacjonarnym w Szczecinie muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Kiedy należy złożyć dokumenty na kosmetologię w trybie niestacjonarnym w Szczecinie? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci na dostarczenie ich mają zwykle około kilku dni.
W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata istnieje ryzyko skreślenia z listy zakwalifikowanych, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie.
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 4 września
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia