Grafika to jedna z tych dyscyplin plastycznych – obok chociażby malarstwa i rzeźby – która znacznie wykracza poza sferę wyłącznie artystyczną i zwraca się w stronę obszaru konsumpcyjnego i użytkowego. Powinniśmy uświadomić sobie zatem, że graficzne wytwory towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Plakaty, etykiety, zdobienia na biletach, zakładki do książek – każda z tych rzeczy w mniejszym lub większym stopniu musiała spotkać się z talentem grafika.
W praktyce oznacza to, że osoby, które zajmują się zawodowo grafiką, powinny posiadać doskonałe uzdolnienia plastyczne. To dzięki nim mają oni możliwość tworzenia rzeczy nie tylko użytkowych i ergonomicznych, lecz także pięknych, estetycznych, cieszących oko. Wielokrotnie przeprowadzane badania psychologiczne pokazują bowiem, że bardziej jesteśmy skłonni kupować te rzeczy, które po prostu nam się podobają. Dlatego też studia na kierunku grafika przeznaczone są dla absolwentów szkół średnich o dużej kreatywności i nieprzeciętnym talencie plastycznym.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku grafika w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub dwa i pół roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia jednolite magisterskie na kierunku grafika będziesz mógł rozpocząć wyłącznie w trybie stacjonarnym. To wciąż najpopularniejsza forma kształcenia – swoją wiedzę i umiejętności rozwijać będziesz regularnie pod czujnym okiem wykładowców. Dodatkowym atutem trybu dziennego jest również to, że na państwowej uczelni nie wiąże się on z uiszczaniem opłat za czesne. Studia stacjonarne zwiastują jedynie, że w programie kształcenia znajduje się wiele ćwiczeń praktycznych.
Kierunki takie jak grafika zaadresowane są do tych abiturientów szkół średnich, którzy dysponują ponadprzeciętnym talentem plastycznym. Podczas wszystkich lat kształcenia będzie on rozwijany, szlifowany i dostosowywany do standardów, które obowiązują na aktualnym rynku zatrudnienia. Oczywiście wiedza studentów będzie musiała mieć także wymiar teoretyczny, dlatego też w siatce programowej będzie można odnaleźć zajęcia poświęcone historii sztuki, czy węziej – historii projektowania graficznego.
Studia na kierunku grafika obfitować będą w ćwiczenia praktyczne i warsztaty. W siatce programowej można odnaleźć przedmioty takie jak:
-
techniki wspomagające projektowanie graficzne
-
projektowanie informacji wizualnej
-
projektowanie plakatu
Osoby, które wybiorą studia w Warszawie na kierunku grafika, otrzymają także możliwość rozwoju swoich umiejętności ogólnoplastycznych, związanych z malarstwem, rysunkiem, czy rzeźbą. Warto pamiętać jednak, że studia na tym kierunku mają przygotować przede wszystkim przyszłych grafików do umiejętnego wykorzystywania swojego talentu na gruncie zawodowym.
Gdzie studiować na kierunku grafika w Warszawie
Kierunek grafika (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Warszawie