Analityka medyczna
Warszawa
POKAŻ
Analityka medyczna w Warszawie to 5-letnie studia jednolite magisterskie. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).
Studia na kierunku analityka medyczna w Warszawie | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Opis kierunku
Dziś studenci zainteresowani kierunkami medycznymi mają do wyboru różnorodne propozycje kształcenia. Jedną z nich jest analityka medyczna w Warszawie! To studia stworzone z myślą o osobach, które chciałyby otrzymać rozległe wykształcenie przygotowujące do pracy laboratoryjnej z materiałami badawczymi.
Absolwenci tego kierunku mogą planować przyszłość zawodową w takich miejscach jak laboratoria, ośrodki opieki zdrowotnej czy szpitale. Studia z analityki medycznej przygotowują także do pracy w laboratoriach i ośrodkach badawczych.
Uczelnie
Jeżeli chcesz rozpocząć studia, na kierunku analityka medyczna, to musisz szczegółowo zapoznać się z kryteriami, jakie obowiązywać będą podczas rekrutacji. Przedmioty, które obligatoryjnie musisz zdawać na maturze, to biologia oraz chemia. Dodatkowo jeśli chciałbyś wzmocnić swoje szanse, to powinieneś wybrać przedmioty z puli dodatkowej – matematyką, fizykę lub fizykę i astronomię.
Pamiętaj, że na listach osób przyjętych znajdują się wyłącznie ci kandydaci, którzy otrzymają największą liczbę punktów, więc część z wybranych przez siebie przedmiotów zdawaj na poziomie rozszerzonym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Współcześnie zawody medyczne nie są wykonywane wyłącznie przez lekarzy, pielęgniarki, czy ratowników medycznych. Do poprawy jakości naszego zdrowia i życia można zaliczyć także działalność wielu innych sektorów medycznych. Jednym z nich jest obszar chociażby analityki medycznej, a to właśnie dzięki niemu diagnostyka naszych schorzeń może przebiegać na najwyższym poziomie. Analityka medyczna to inaczej diagnostyka laboratoryjna, związana jest zatem z tą częścią dyscyplin medycznych, które określają wszelkie parametry krwi i innych materiałów pobranych od pacjenta.
Obecnie prowadzone są kampanie na masową skalę, które mówią o tym, że regularna diagnostyka może uchronić nas od wielu bardzo niebezpiecznych chorób. Laboratoria nieustannie się rozwijają, dlatego też wciąż potrzebni są specjaliści, którzy wiedzą, jak najlepiej przeprowadzać wszelkie badania. Studia na kierunku analityka medyczna zadedykowane są zatem dla osób, które czują powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu i jednocześnie posiadają rozległe zainteresowania ścisłe.
Studia na kierunku analityka medyczna w Warszawie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Kierunki takie jak analityka medyczna cechuje duży poziom skomplikowania i studenci wiele godzin poświęcają na ćwiczenia praktyczne, które odbywają się w jednostkach szpitalnych oraz laboratoriach. W praktyce oznacza to, że studia w Warszawie na tym kierunku będziesz mógł rozpocząć wyłącznie w trybie stacjonarnym, czyli dziennym. Możesz mieć jednak pewność, że kształcenie w takiej formie ma bardzo dużo plusów. Regularność w zdobywaniu wiedzy, nieustanny kontakt z wykładowcami, brak opłat za czesne – to tylko niektóre z nich!
Pierwsze semestry kształcenia dla studentów analityki medycznej mają charakter podstawowy. Poznają oni wtedy niezbędne zagadnienia oscylujące wokół nauk medycznych. Warto podkreślić, że to właśnie ten rozbudowany program kształcenia sprawia, że studenci tego kierunku uczyć się będą w formie jednolitej. W siatce dydaktycznej można odnaleźć przedmioty podstawowe takie jak:
Każdy, kto wybiera kierunki takie jak analityka medyczna, musi mieć świadomość, że czekają go nie tylko wykłady, lecz przede wszystkim zajęcia praktyczne i ćwiczenia laboratoryjne, które pozwolą na wykształcenie bardzo szczegółowych umiejętności, związanych z diagnostyką. Kształcenie kierunkowe obejmować będzie zatem przykładowo przedmioty:
Te przykłady przedmiotów stanowią wyłącznie nieznaczny wycinek tego, co czekać będzie każdego ze studentów analityki medycznej. Studenci muszą mieć świadomość, że czeka ich wiele intensywnych godzin poświęconych na naukę.
Kierunek analityka medyczna (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Warszawie
Uczelnie w Warszawie - kierunek analityka medyczna:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Warszawski Uniwersytet Medyczny | stacjonarne | jednolite | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Studia na kierunku Analityka medyczna w Warszawie trwają 5 lat (studia jednolite).
Studia jednolite magisterskie dotyczą w Polsce tylko wąskiej grupy kierunków. Zalicza się do nich także analityka medyczna. Dzieje się tak dlatego, ponieważ posiada ona wyjątkowo rozbudowany program kształcenia, przez co pierwsze lata nauki mają charakter kształcenia wstępnego. Nauka na tym kierunku musi mieć charakter holistyczny, a studenci dopiero po pięciu latach, czyli pięciu semestrach, zdobywają niezbędne kwalifikacje. Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z przystąpieniem do obrony pracy magisterskiej i otrzymaniem tytułu magistra.
Analityka medyczna w Warszawie - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
jednolite magisterskie | 5 lat | magister |
Dziś coraz częściej decydujemy się na diagnostykę prewencyjną i dodatkowo stanowi ona podstawę do analiz i określania różnego rodzaju chorób. Dlatego też wciąż potrzebni są nowi, wykwalifikowani specjaliści, którzy będą wiedzieli, jak poprawnie i dokładnie wykonywać wszelkie analizy medyczne. W praktyce oznacza to, że studia na tym kierunku zagwarantują ci szybkie znalezienie pracy w zawodzie.
Jako analityk medyczny możesz pracować przede wszystkim w laboratoriach diagnostycznych, które pracują zarówno samodzielnie, jak i przy szpitalach i klinikach. Z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie także zarówno w przemyśle:
Czekają na ciebie również ośrodki naukowe, czy wszelkie instytucje badawcze. Pamiętaj, że kierunki studiów takie jak analityka medyczna mają charakter internacjonalny, więc twoja kariera będzie mogła rozwijać się także na arenie międzynarodowej.
Nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia ci problemu? Swoją przyszłą naukę wyższą chciałbyś związać z kierunkiem analityka medyczna? Doskonale! Pamiętaj jednak o tym, że zanim przystąpisz do procesu rekrutacji powinieneś sprawdzić kilka istotnych dla siebie kwestii. Na początku zorientuj się, jakie przedmioty powinieneś zdawać na maturze – zrób to odpowiednio wcześnie.
Sprawdź, jak wygląda proces rekrutacji. To również bardzo ważny element, ponieważ przegapienie jednego z etapów może sprawić, że niestety nie zostaniesz przyjęty na wybrany kierunek. Na stronie uczelni znajdziesz informacje na temat tego, jak wyglądają opłaty rekrutacyjne oraz kiedy należy dostarczyć komplet odpowiednich dokumentów.
Nie zapomnij również o najważniejszej kwestii! Zastanów się, czy studia na kierunku analityka odpowiadają twoim zainteresowaniom. Jeśli wybierasz ten profil kształcenia, musisz mieć świadomość, że będziesz spędzać długie godziny w laboratoriach i często towarzyszyć ci będzie praca pod presją czasu. Pamiętaj o tym, by ostateczną decyzję podjąć w zgodzie z własnymi założeniami i planami!
Dziś studia medyczne cieszą się coraz większą popularnością. Nie każdy jednak widzi się w roli lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Jeśli jesteś jedną z tych osób, możesz zwrócić się w stronę kształcenia na kierunku takim jak analityka medyczna! Obecnie jest to obszar szczególnie doceniany, ponieważ szybka i skuteczna diagnoza podparta wynikami badań laboratoryjnych daje szansę na wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Co to oznacza w praktyce? Zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mają gruntowne wykształcenie z zakresu analityki medycznej. Te studia przyniosą ci dużo satysfakcji, jeśli w kręgu twoich zainteresowań znajdują się przedmioty ścisłe, a oprócz tego nie przeraża cię wizja wielu godzin spędzanych w laboratoriach.
Na studia na kierunku analityka medyczna warto iść wyłącznie wtedy, gdy spełnia się te powyższe kryteria. Po zakończeniu kształcenia również dość szybko będziesz mógł docenić swój wybór, ponieważ nie będziesz musiał obawiać się o swoje zatrudnienie. Na absolwentów analityki medycznej czekają laboratoria i ośrodki badawcze nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej.
Chciałbyś rozpocząć kształcenie wyższe, ale jednocześnie zależy ci również na rozwijaniu innych aktywności? Nie wiesz, jak pogodzić pracę z nauką? A może chciałbyś równolegle studiować także inny kierunek? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to powinieneś zastanowić się nad propozycją kształcenia na studiach niestacjonarnych.
Dziś ta forma nauki cieszy się coraz większą popularnością. Studia niestacjonarne, czyli niestacjonarne, mają najczęściej formę weekendowych zjazdów naukowych. Studenci uczestniczą wtedy w zajęciach praktycznych oraz laboratoriach. Znaczą część materiału teoretycznego muszą opanowywać jednak we własnym zakresie, a to i tak zostanie zweryfikowane podczas egzaminów.
Jeśli wybierasz studia niestacjonarne, pamiętaj również o tym, że niezależnie od uczelni, będą się one wiązać z uiszczaniem opłat za czesne. Kształcenie niestacjonarne może być jednak dobrym rozwiązaniem, które pomoże zdobyć ci wyższe wykształcenie bez rezygnowania z pracy.