Współczesne sztuki plastyczne najściślej związane są z grafiką. Obok niej możemy wyróżnić zarówno malarstwo, jak i rzeźbę, to grafika jednak odgrywa największe znaczenie w sztuce. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że jej oddziaływanie nie obejmuje wyłącznie sfery artystycznej. Grafika jest bowiem nierozerwalną częścią naszej codzienności. Wytwory graficzne pojawiają się na etykietach produktów, plakatach, nadrukach, znaczkach pocztowych.
A my chcemy sięgać nie tylko po rzeczy praktyczne. Naszą uwagę przykuwają także rzeczy i produkty ładne i estetyczne. Dlatego też potencjał grafiki jako dyscypliny artystycznej i użytkowej jest bardzo duży. Studia na kierunku grafika zadedykowane są dla osób, które nie tylko dostrzegają nieustanną potrzebę estetyzacji świata, lecz także posiadają szereg zdolności plastycznych. To one bowiem stanowić będą twój podstawowy warsztat zawodowy, o który zadbasz podczas kształcenia wyższego.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, jednolite)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku grafika w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub dwa i pół roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów takie jak grafika mają przede wszystkim profil artystyczny, a więc praktyczny. Oczywiście studenci w trakcie wszystkich semestrów kształcenia otrzymają także gruntowne podstawy teoretyczne z chociażby historii sztuki. Znaczenie będą mieć jednak przede wszystkim przedmioty praktyczne i ćwiczenia warsztatowe. Część z nich będzie mieć charakter ogólnoplastyczny. W praktyce oznacza to, że studenci będą doskonalić swoje umiejętności malarskie, rzeźbiarskie, czy rysunkowe.
W programie studiów na kierunku grafika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
podstawy projektowania graficznego
-
cyfrowe techniki wspomagające projektowanie
-
podstawy grafiki warsztatowej
-
różne techniki druku
-
edycja i przetwarzanie obrazu cyfrowego
Pamiętaj, że studia na kierunku grafika mają przede wszystkim charakter praktyczny, dzięki któremu będziesz mógł doskonalić swój talent i dostosować go do standardów, obowiązujących na aktualnym rynku zatrudnienia.
Gdzie studiować na kierunku grafika w Warszawie
Kierunek grafika (studia I stopnia) - uczelnie w Warszawie