Germanistyka to kierunek filologiczny, który swoim zainteresowaniem obejmuje język niemiecki i kulturę, historię oraz literaturę krajów niemieckojęzycznych. Kształcenie językowe w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia nam komunikowanie się ze światem, pozwala rozwijać osobowość, wpływa na plany polityczne i biznesowe.
Studia filologiczne we Wrocławiu wymagają predyspozycji językowych i zainteresowania naukami humanistycznymi. Przyszli studenci będą mieli okazję zetknąć się z szeregiem przedmiotów językowych i literaturoznawczych. Ważna jest także otwartość i chęć poznawania świata. Języki obce dają poczucie wolności i umożliwiają porozumiewanie się z drugim człowiekiem. Jeśli interesują Cię kraje niemieckie i wykazujesz zainteresowanie studiami filologicznymi, wybierz germanistykę we Wrocławiu.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku germanistyka możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku germanistyka we Wrocławiu realizowane są w ramach drugiego stopnia. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie niestacjonarnym. Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Stosunki niemiecko-polskie są bardzo wyraźnie nakreślone na arenie międzynarodowej. Wiele osób decyduje się na naukę języka niemieckiego, a także zgłębia kulturę i historię krajów niemieckich. Kierunek germanistyka we Wrocławiu jest bardzo popularny. Wykaz uczelni, które mają go w swojej ofercie, znajdziesz poniżej. Uczelnie dbają o dobór najlepszej kadry akademickiej, która rzetelnie realizuje program kształcenia.
W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
językoznawstwo
-
gramatyka opisowa
-
historia literatury
-
historia języka
-
kultura krajów niemieckich
Nie brakuje przedmiotów związanych z mówieniem, pisaniem i słuchaniem. Dobór przedmiotów uzależniony jest od realizowanej specjalności. Studenci uczęszczają także na podstawy teoretyczne tłumaczenia, język w biznesie, język w IT, dydaktykę, psychopedagogikę.