Inżynierowie elektronicy to jeden z najpotrzebniejszych i najczęściej poszukiwanych zawodów w skali nie tylko polskiej, ale i światowej. Osoby, które zdecydują się kształcić w ramach elektroniki i telekomunikacji, będą miały do czynienia z nowoczesnymi sprzętami i metodami działania, które pomogą odnaleźć się w elektronice biomedycznej, radioelektronice, telekomunikacji, w działaniach związanych z aparaturą elektroniczną.
Osoby, które wybierają studia inżynierskie, liczą się z prestiżem tego tytułu. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie naukami ścisłymi, przede wszystkim zaś matematyka i fizyka nie mogą sprawiać im problemów, ponieważ to na nich bazuje opracowany program zajęć. Chcesz cieszyć się przyszłościowym zawodem i mieć wiele możliwości na rynku pracy? Elektronika i wszelkie koncepcje, które się do niej odnoszą, znajdują się w zakresie Twoich zainteresowań? Kierunek elektronika i telekomunikacja to najlepszy wybór, którego dokonasz.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Studia inżynierskie na kierunku elektronika i telekomunikacja możesz realizować na na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie dbają o najwyższy poziom kształcenia w zakresie najprężniej rozwijających się dziedzin nauki.
Siatka zajęć obfituje w przedmioty, dla których podstawą staje się fizyka, informatyka czy matematyka. Znajdziesz tam między innymi:
-
elektronikę biomedyczną
-
elementy elektroniczne
-
inżynierię mikrofalową
-
języki opisu sprzętu
-
kompatybilność elektromagnetyczną
-
optoelektronikę
-
podstawy cyfrowego przetwarzania sygnałów
-
podstawy konstrukcji elektronicznych
-
programowanie obiektowe
-
podstawy radiokomunikacji
-
projektowanie urządzeń cyfrowych
Studenci odbywają wielogodzinne praktyki, które pozwalają zweryfikować zdobytą wiedzę i umiejętności.