Studia w Warszawie na tym kierunku obejmują kompleksowe wprowadzenie do historii Afryki, kultury i ekonomii. Tematyka związana jest też z konkretnymi krajami, regionami i językami. Poza tym uczestnicy mają możliwość nauki jednego lub więcej języków afrykańskich, jakich jak swahili czy zulu.
W trakcie wykładów omawiane są teoretyczne podstawy przedstawiane przez wykładowców, które wprowadzają studentów w tematykę zajęć. Ćwiczenia praktyczne z kolei skupiają się na pracy nad projektami badawczymi. Studenci analizują też konkretne zjawiska z życia Afryki.
Poza tym uczelnie w Warszawie uwzględniły w programie studiów obowiązkowe praktyki w organizacjach pozarządowych, instytucjach międzynarodowych lub placówkach edukacyjnych, co umożliwia im zdobycie praktycznego doświadczenia oraz rozwinięcie umiejętności w pracy z danymi.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku african studies możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią zbierać i interpretować dane z różnych źródeł, w tym dokumentów, statystyk i badań terenowych. Formułują argumenty i prezentują wyniki badań w formie raportów, esejów. Oceniają informacje z różnych źródeł i identyfikują problemy.
Efektywnie komunikują się w zróżnicowanym środowisku kulturowym, co jest szczególnie ważne w pracy w międzynarodowych organizacjach. Negocjują rozwiązania w złożonych sytuacjach społecznych i politycznych.
Korzystają z narzędzi technologicznych do zbierania, analizy i wizualizacji danych. Znają też różne programy i narzędzia wykorzystywane w badaniach społecznych.