Kształcenie to obejmuje wprowadzenie do podstawowych zasad biologii molekularnej, struktury DNA, RNA czy białek. Studenci uczą się podstaw chemii, w tym właściwości związków organicznych i nieorganicznych. Poznają także techniki zastosowania narzędzi informatycznych i statystycznych do analizy danych biologicznych.
Uczestnicy uczą się także na temat praktycznych technik analitycznych stosowanych do analizy biomolekuł, w tym PCR i ELISA. W trakcie zajęć laboratoryjnych studenci uczą się stosować techniki analityczne w rzeczywistych badaniach.
Podczas teoretycznych zajęć, które prowadzą wykładowcy z zakresu biologii, chemii i technologii przekazywana jest podstawowa i zaawansowana wiedza. Zajęcia laboratoryjne pozwalają z kolei studentom na praktyczne wykorzystanie metod analitycznych. Uczelnie w Lublinie organizują także spotkania z ekspertami, dyskusje na temat aktualnych badań i trendów w dziedzinie bioanalityki.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bioanalytical technologies możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci stosują techniki spektroskopowe, takie jak spektroskopia UV-Vis, FTIR czy NMR. Znają metody chromatograficzne, w tym chromatografii cieczowej i gazowej. Stosują techniki elektrochemiczne, takie jak elektroforeza.
Stosują narzędzia bioinformatyczne do analizy danych biologicznych, takie jak sekwencjonowanie DNA, analiza proteomiki czy metabolomiki. Mają umiejętność analizy i interpretacji danych przy użyciu metod statystycznych, w tym analizy wielowymiarowej i regresji.
Znają obsługę i kalibrację sprzętu laboratoryjnego, w tym mikroskopów, wirówek czy pipet. Przygotowują i obrabiają próbki do analiz, w tym izolację biomolekuł i przygotowania roztworów.