Studia te obejmują podstawy historii sztuki od prehistorii do współczesności. Studenci poznają też zasady ochrony i konserwacji zabytków, metody oraz techniki konserwatorskie. Omawiane są też zaawansowane techniki konserwacji różnych materiałów.
Studenci realizują również praktyki w muzeach, galeriach, ośrodkach konserwatorskich, które pozwalają na zdobycie doświadczenia zawodowego. Studenci zyskują wówczas umiejętności związane z codziennym funkcjonowaniem muzeum, zarządzaniem kolekcjami i konserwacją zabytków.
W trakcie wykładów, które w programie tych studiów uwzględniły uczelnie w Gdańsku, omawiane są teoretyczne zagadnienia z zakresu ochrony zabytków, historii sztuki i zarządzania muzeum. Seminaria umożliwiają z kolei dyskusję nad zagadnieniami z zakresu tematyki studiów i analizę rzeczywistych przypadków.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ochrona dóbr kultury i muzealnictwo możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią stosować różne metody konserwacji dla materiałów, takich jak drewno, metal, papier, tkaniny. To obejmuje naprawę uszkodzeń, stabilizację materiałów i zapobieganie dalszym zniszczeniom. Oceniają stan techniczny i estetyczny zabytków oraz określają potrzebne działania konserwatorskie.
Tworzą dokładne opisy i dokumentacje obiektów muzealnych, zarządzając bazami danych kolekcji. Mają wiedzę na temat odpowiednich metod przechowywania i ekspozycji obiektów, aby zapewnić ich długotrwałą ochronę.
Planują, projektują oraz organizują wystawy. Skutecznie komunikują się z odwiedzającymi muzea, a tym udzielają informacje, prowadzą wykłady i warsztaty tematyczne.