Kierunki studiów w Toruniu związane z tą dziedziną łączą elementy nauk politycznych, ekonomicznych, socjologii, prawa i zarządzania. Program jest zorganizowany w sposób umożliwiający zdobycie zarówno teoretycznej wiedzy, jak i praktycznych umiejętności niezbędnych do analizy oraz tworzenia polityk publicznych.
Studenci uczą się podstawowych pojęć i teorii polityki publicznej, a także poznają systemy polityczne i ich funkcjonowanie. Zapoznają się jednocześnie z makro- i mikroekonomią. Uczą się też na temat podstaw statystyki i analizy danych.
Uczelnie w Toruniu w ramach tego kierunku przygotowały wiele praktycznych ćwiczeń, które umożliwiają studentom zdobycie umiejętności analitycznych i badawczych. Interaktywne sesje skupiają się z kolei na konkretnych problemach i studium przypadku.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku polityka publiczna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią zbierać, przetwarzać i interpretować dane ilościowe oraz jakościowe. Wykorzystują narzędzia statystyczne do analizy danych. Stosują różne metody badawcze, takie jak ankiety, wywiady i analizy case studies.
Prowadzą negocjacje i mediacje w kontekście polityk publicznych. Rozwiązują konflikty i budują konsensus. Tworzą strategie i plany działania na poziomie instytucjonalnym oraz organizacyjnym. Potrafią też analizować i prognozować przyszłe trendy czy wyzwania.