Miłośnicy nauk społecznych i humanistycznych stają przed nie lada wyzwaniem, związanym z wyborem idealnego kierunku studiów. Wielu z nich celuje niezwykle wysoko i decyduje się na wybór kierunku prawniczego, który uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowy, opłacalny i społecznie poważany.
Jeżeli kiedykolwiek, oglądając popularne seriale o tematyce prawniczej, odczuwałeś zaintrygowanie i w wyobraźni stawiałeś siebie w roli sędzi, prawnika, notariusza, czy adwokata, to zdecydowanie powinieneś zapoznać się z ofertą edukacyjną, obowiązującą na studiach prawniczych w Rzeszowie. Warto wspomnieć, że kierunek ten możesz rozpocząć dwojako – w ramach studiów stacjonarnych, wybieranych najczęściej, oraz zaocznych, które stanowią ciekawą propozycję dla tych, którzy z jakichś powodów wolą kształcić się weekendowo.
Dla kogo są studia na kierunku prawo
Chociaż studia prawnicze są marzeniem bardzo wielu młodych ludzi, którzy mają przed sobą egzamin maturalny albo są bezpośrednio przed aplikacją na dany kierunek, to bez wątpienia nie jest to propozycja, którą powinien rozważyć każdy. Po pierwsze, prawo oparte jest na naukach humanistycznych i społecznych, dlatego nikt, kto nie pasjonuje się zagadnieniami zawartymi w tym obszarze, najprawdopodobniej nie odnajdzie się podczas edukacji.
Ponadto pamięciowa nauka zapisków prawnych wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania i motywacji, której brakuje wielu ludziom. Jeżeli jesteś zaprzeczeniem osoby o sylwetce składającej się z wymienionych cech, to z powodzeniem możesz rozważyć rozpoczęcie prawa w Rzeszowie.
Te uczelnie w Rzeszowie, które poszerzają swoją ofertę edukacyjną o kierunki niestacjonarne, wymagają od studentów, decydujących się właśnie na taki tryb, regularnego uczęszczania na wielogodzinne lub całodzienne zjazdy, które odbywają się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, jedynie w weekendy.
Kształcenie podczas zaledwie trzech dni – od piątku do niedzieli, pozwala na dowolną organizację swojego czasu podczas tygodnia roboczego, co jest szczególnie ważne dla bardzo wielu studentów. Przyswajanie skoncentrowanej dawki wiedzy i umiejętności w tak krótkim czasie może okazać się wymagające, dlatego dobrze się zastanów, zanim aplikujesz na prawo w trybie zaocznym.
Wzięcie udziału w niektórych olimpiadach przedmiotowych może dostarczyć ci dodatkowych punktów, które przydadzą się podczas rekrutacji. Możesz rozważyć na przykład:
-
Olimpiadę Matematyczną,
-
Olimpiadę Historyczną.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku prawo w Rzeszowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Przebieg studiów stacjonarnych oraz zaocznych różni się przede wszystkim kwestią czysto organizacyjną. Kompetencje zdobywane przez studentów obu trybów prawdopodobnie zostaną docenione w ten sam sposób na współczesnym rynku pracy. Szczegółowy program studiów może się różnić w zależności od siatki studiów, jaką prezentuje dana uczelnia, jednak każdy przyszły prawnik będzie musiał dogłębnie poznać i zrozumieć historię kształtowania zgłębianej nauki, nauczyć się zapisków zawartych
Czego się nauczysz na studiach
Programy kształcenia każdej uczelni mogą się nieco różnić między sobą, jednak pewna podstawa siatki programowej posiada bardzo podobny trzon. Nauka na studiach prawniczych rozpoczyna się od zapoznania z przedmiotami podstawowymi, wprowadzającymi w tematykę kierunku. Większość z nich nosi miano teoretycznych. Późniejszy okres przygody z opisywanym kierunkiem będą stanowiły przedmioty bardziej specjalistyczne, najczęściej uzależnione od obranej specjalności. Siatkę studiów prawa w większości przypadków tworzą następujące przedmioty:
-
historia prawa,
-
logika prawnicza,
-
wstęp do nauki o państwie i prawie,
-
korzystanie z baz danych,
-
klinika prawa,
-
prawo konstytucyjne,
-
ochrona danych osobowych i informacji niejawnych,
-
rozwój kompetencji społecznych i osobistych
i wiele innych.
Jakie są ceny studiów na kierunku prawo w Rzeszowie
Niestacjonarne studia w Rzeszowie zawsze są płatne, bez względu na wybór rodzaju uczelni ani konkretnego kierunku studiów. Z tego względu każdy przyszły student prawa powinien przygotować się na to, że prawdopodobnie nauka będzie kosztowała go względnie dużo.
Jednak wielu studentów niestacjonarnych decyduje się na jednoczesne podjęcie kształcenia oraz rozpoczęcie pracy zawodowej, dlatego aspekt finansowy nie powinien stanowić większego problemu. Szczegóły dotyczące opłat, rat i ewentualnych zniżek znajdują się na stronie internetowej każdej z uczelni. Zapoznaj się z nimi, aby być w pełni przygotowanym do podjęcia kształcenia prawniczego.
Gdzie studiować na kierunku prawo w Rzeszowie
Uczelnie na których można studiować kierunek prawo (niestacjonarne) w Rzeszowie:
czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie