Studia w Gdańsku na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne obejmują interdyscyplinarne podejście do nauki, łącząc aspekty inżynierii, informatyki, nauk przyrodniczych, prawa i zarządzania. Program zajęć uwzględnia szeroki zakres tematów związanych z eksploracją kosmosu i zastosowaniem satelitów.
W siatce dydaktycznej uwzględniono tematykę podstaw inżynieryjnych, nauk o kosmosie, technologii satelitarnych czy systemów rakietowych. Uczelnie w Gdańsku na tym kierunku prowadzą też praktyki zawodowe w firmach, instytucjach lub laboratoriach związanych z technologiami kosmicznymi i satelitarnymi.
Poza tym interdyscyplinarne kierunki studiów w Gdańsku zazwyczaj są stworzone w taki sposób, aby studenci mogli dopasować ścieżkę dydaktyczną do swoich zainteresowań. Nie inaczej jest w przypadku studiów technologie kosmiczne i satelitarne, które obejmują takie specjalizacje, jak np. technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, inżynieria i zarządzanie w przestrzeni kosmicznej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci znają podstawowe zasady mechaniki, elektrotechniki, elektroniki, automatyki i informatyki w kontekście technologii kosmicznych. Mają także wiedzę na temat astronomii, astrofizyki, geologii planetarnej czy nauk o Ziemi.
Potrafią projektować i konstruować satelity oraz ich komponenty, a także testować ich funkcjonalność. Mają zdolność przetwarzania, analizowania i interpretowania danych uzyskanych z satelitów.
Pracują z systemami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS, GLONASS. Identyfikują, diagnozują i rozwiązują problemy techniczne związane z technologiami kosmicznymi. Mają też zdolność planowania, organizowania i zarządzania projektami związanymi z technologiami kosmicznymi i satelitarnymi.