Socjologiczne kierunki studiów w Lublinie zwykle mają do zaproponowania dodatkowe specjalności. Nie inaczej jest w przypadku kształcenia realizowanego online. Studenci mają do wyboru jedną z dostępnych ścieżek dydaktycznych – kryminologię, relacje społeczne i kulturę masową, socjologię zdrowego trybu życia i rekreacji, coaching w modelu podmiotowym czy projekty społeczne i ich wizerunek.
Pierwsze semestry kształcenia obejmują wprowadzenie do podstawowych teorii i koncepcji socjologicznych, aby zapoznać uczestników z różnymi perspektywami teoretycznymi, które służą do analizy i interpretacji struktur społecznych czy zjawisk społecznych.
Kolejny istotny obszar tematyczny, który poruszany jest w trakcie tych studiów to techniki badawcze w socjologii. Studenci uczą się prowadzenia badań społecznych, w tym gromadzenia danych, analizy danych i interpretacji wyników. Studia socjologiczne obejmują również badanie zjawisk społecznych – nierówności społeczne, ubóstwo, wykluczenie społeczne, marginalizacja czy zmiany społeczne.
Socjologiczne studia w Lublinie wychodzą naprzeciw potrzebom słuchaczy, dlatego prowadzone są w formie zdalnej. Uczestnicy mają nielimitowany dostęp do materiałów edukacyjnych. Mogą też skorzystać z konsultacji ze specjalistami, którzy w czasie rzeczywistym łączą się na specjalnej platformie ze studentami.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku socjologia – studia online możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Lublinie stworzyły kierunek studiów socjologicznych online jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy i społeczeństwa na specjalistów, którzy będą potrafili analizować i rozwiązywać różne zjawiska społeczne na wielu poziomach.
Absolwenci potrafią samodzielnie diagnozować zjawiska społeczne związane z patologiami czy przestępczością. Identyfikują i kreują działania prozdrowotne, które mają znaczący wpływ na społeczeństwo.
Wykazują się również dogłębną znajomością teorii socjologicznych, dzięki którym lepiej rozumieją struktury i procesy społeczne. Wiedzą, jakie są metody badawcze stosowane w socjologii i potrafią wykorzystać je w praktyce. Korzystają z wywiadu, obserwacji, analizy danych jakościowych oraz ilościowych.
Absolwent stosuje wiedzę socjologiczną do rozwiązywania problemów społecznych w praktyce. Wykorzystuje socjologiczne podejście i narzędzia do pracy w polityce społecznej, edukacji, zdrowiu publicznym czy zarządzaniu zasobami ludzkimi.