Międzynarodowe stosunki gospodarcze to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Lublinie. Studenci tego kierunku mogą zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i umiejętności praktyczne, np. poprzez zajęcia w formie ćwiczeń czy praktyki zawodowe.
Kierunki studiów w Lublinie takie jak Międzynarodowe stosunki gospodarcze dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Międzynarodowe stosunki gospodarcze umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie m.in. mikro- i makroekonomii, międzynarodowych stosunków gospodarczych, zarządzania międzynarodowego, finansów czy marketingu międzynarodowego. Program studiów zakłada również, że studenci zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi np. regionalnej integracji gospodarczej, gospodarki globalnej, negocjacji i komunikacjii w międzykulturowym środowisku oraz podstaw biznesu międzynarodowego.
Studenci tego kierunku mogą również zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie handlu międzynarodowego, analizy rynków międzynarodowych i koniunktury gospodarczej czy logistyki międzynarodowej.
W zależności od wybranej specjalności, studenci kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze mogą też np. zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie międzynarodowych transakcji gospodarczych, zapoznać się z zasadami międzynarodowego obrotu towarowego czy zdobyć umiejętności projektowania i zarządzania międzynarodowym łańcuchem dostaw. Mają także możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania rynku Unii Europejskiej, zdobycia umiejętności przygotowania kontraktu handlowego w UE czy zapoznania się z działalnością korporacji transnarodowych w Azji.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Lublinie na kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze: analiza rynków eksportowych i importowych w Azji, marketing na rynku Ue, transport i spedycja międzynarodowa.