Studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami realizowane są w ramach dwóch ścieżek kształcenia – gospodarki odpadami lub odnawialnych źródeł energii. W ramach kształcenia uczestnicy zdobywają wiedzę niezbędną do prowadzenia projektów obejmujących pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.
Program kształcenia powstał przy połączeniu wiedzy praktyków zawodowych oraz absolwentów. Uwzględnia więc aktualne wymagania rynku i branży OZE. W siatce zajęć znajdują się przedmioty w obszarze prawnych, ekologicznych i ekonomicznych aspektów rozwoju OZEiGO czy energetyki wodnej, słonecznej oraz wiatrowej.
Kadrę stanowią wybitni specjaliści w branży OZEiGO – dydaktycy akademiccy z wieloletnim dorobkiem badawczym, przedsiębiorcy, praktycy. W ramach licznych zajęć wymieniają swoje doświadczenia ze studentami.
W trakcie pierwszego roku prowadzone są przedmioty z zakresu monitoringu oraz diagnostyki urządzeń OZE i GO. Drugi semestr przeznaczony jest na zajęcia z obszaru innowacyjnych technologii w tej branży. Kolejne semestry dotyczą mechaniki technicznej, biopaliw pochodzenia roślinnego czy inżynierii procesowej w gospodarce odpadami.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (inżynierskie),
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie we Wrocławiu w ramach kształcenia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami kształcą absolwentów, którzy wykazują się umiejętnościami projektowania, eksploatowania maszyn, instalacji i obiektów umożliwiających pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych oraz z branży gospodarki odpadami.
Absolwent dokonuje oceny wartości zapotrzebowania na energię, a także możliwości jej pozyskiwania. Projektuje jednocześnie instalację służącą pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł. Samodzielnie oszacuje także ilość odpadów, jakie powstają w regionie i opracuje koncepcję ich składowania czy zagospodarowania.
Wyróżnia się obszerną wiedzą ekonomiczną i prawną, która jest niezbędna do rozumienia pozatechnicznych uwarunkowań działań inżynierskich dopasowanych do kierunku OZEiGO. Absolwenci znają także mechanizm funkcjonowania i rozwoju obszarów wiejskich. Wiedzą jednocześnie, jak eksploatować maszyny oraz urządzenia w odniesieniu do kierunków OZEiGO.