Fizyka to kierunek studiów, który uczy praktycznego oraz ścisłego wykorzystania wiedzy. Zajęcia realizowane są w nowoczesnych laboratoriach, w których studenci za pomocą specjalistycznego sprzętu wykonują eksperymenty z zakresu nauk fizycznych.
Wykładowcy akademiccy dbają o to, aby przekazywać wiedzę w sposób klarowny i przejrzysty. Celem kształcenia jest nabycie przez studenta umiejętności rozwiązywania różnych problemów badawczych z wielu dziedzin. Są one niezbędne, aby rozpocząć pracę zawodową lub naukową.
Studia na kierunku fizyka mają charakter interdyscyplinarny, ponieważ łączą w sobie wiele różnych dziedzin. Dzięki temu fizykę można wykorzystywać w wielu różnych dziedzinach – informatyce, medycynie, robotyce czy energetyce.
Studenci II stopnia studiów na kierunku fizyka, mogą wybrać spośród wielu dostępnych specjalności – np. fizyki reaktorów jądrowych, nauczania i popularyzacji fizyki, metod fizyki w ekonomii, fotoniki, metod jądrowych fizyki ciała stałego, fizyki materii skondensowanej i nanostruktur półprzewodnikowych oraz fizyki jądrowej i cząstek elementarnych.
Student może też wybrać indywidualną ścieżkę kształcenia. Jest to opcja dostępna dla osób, które uzyskały minimum 85 punktów rekrutacyjnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie),
-
Studia II stopnia (magisterskie),
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Warszawie po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku fizyka, dają możliwość swoim absolwentom, aby uzyskać cenną wiedzę z zakresu algebry. Studenci zgłębiają też zasady analizy matematycznej na poziomie wymaganym do zrozumienia podstawowych zagadnień fizycznych, aby później je opisywać.
Absolwent zna najistotniejsze prawa głównych działów fizyki i wie, na czym polegają badania eksperymentalne, jak opisywać zjawiska fizyczne, a także rozumie zjawiska w astronomii i prawa, jakie nimi rządzą.
Celem kształcenia na studiach I stopnia, jest także przekazanie studentom podstawowej terminologii, nomenklatury, zwyczajowych konwencji i podstawowych zasad mechaniki kwantowej.
Absolwent studiów II stopnia z kolei zyskuje pogłębioną wiedzę z zakresu wybranej dziedziny fizyki i jest w stanie rozwijać sformułowane zagadnienia pozostające na etapie badań. Zna też metody numeryczne, jakie stosuje się do znajdowania rozwiązań zagadnień fizycznych czy podstawy programowania.