Studia dziennikarskie stanowią jeden z tych profili kształcenia, które oprócz rzetelnego wykształcenia dają także możliwość realizowania pasji. Są one na ogół wybierane przez osoby przebojowe i pomysłowe, które charakteryzuje duża przenikliwość. Ten kierunek dedykowany jest także osobom o szczególnych zdolnościach pisarskich. Zanim wybierzesz dziennikarskie, zastanów się zatem, czy potrafiłbyś zgrabnie i treściwie opisać chociażby aktualne wydarzenia polityczne.
Dodatkowo kierunki studiów takie jak dziennikarstwo i nowe media powinny być wybierane przez osoby, którym niestraszne są publiczne występy przed kamerami. W swojej pracy niejednokrotnie będziesz musiał relacjonować różnego rodzaju wydarzenia. Wzbogacenie tradycyjnej gałęzi dziennikarstwa o aspekt związany nowoczesnymi technikami przekazu wizualnego, czyli z nowymi mediami, otworzy także przed tobą dodatkowe perspektywy zawodowe. Jeśli jesteś zatem kreatywnym humanistą, który swoimi spostrzeżeniami chciałby się dzielić ze światem, to studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media, czekają właśnie na ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie na których możesz rozpoczniesz swoją przygodę z kierunkiem dziennikarstwo i nowe media znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że nad twoim wykształceniem czuwać będą przede wszystkim najlepsi dziennikarze i publicyści, którzy wiedzą, jak warsztat teoretyczny wykorzystać w praktyce. Nikogo nie trzeba bowiem przekonywać, że w branży dziennikarskiej największe znaczenie mają umiejętności – oczywiście muszą mieć one stabilne fundamenty w wykształceniu.
Kierunki studiów takie jak dziennikarstwo i nowe media mają przede wszystkim charakter warsztatowy. W praktyce oznacza to, że oprócz zajęć teoretycznych, na których zaznajomisz się chociażby z historią powszechną, czy historią dziennikarstwa i metodologiami, będziesz uczestniczyć przede wszystkich w ćwiczeniach praktycznych, które rozwijać będą twoje umiejętności:
-
twórczego pisania
-
redagowania serwisów informacyjnych
-
rejestracji dźwięku
-
fotoreportażu
-
prezentacji przed kamerą
Studia w Warszawie na tym kierunku będą mieć intensywny charakter, ale tylko dzięki temu będziesz mieć pewność, że twój potencjał zostanie przekuty w rzetelne umiejętności.