Studia inżynierskie na kierunku Mechanika i budowa maszyn występują w dwóch wersjach – można je podjąć w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Wspomniany podział jest wynikiem tego, że uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim starają się odpowiedzieć na potrzeby jak największego grona przyszłych studentów oraz zapewnienie im możliwie wysokiego komfortu pobieranej wiedzy i umiejętności. Warto pamiętać, że wybór któregokolwiek z tych trybów w żaden sposób nie różnicuje szans przyszłych absolwentów na międzynarodowej arenie zawodowej. Zastanawiasz się, jaki tryb pobieranej wiedzy powinieneś wybrać?
Studia w trybie stacjonarnym stanowią swego rodzaju odpowiedź na potrzeby wszystkich tych, którzy są zainteresowani zgłębianiem interdyscyplinarnej wiedzy w sposób ciągły i regularny. Stają oni przed obowiązkiem stawiania się na codziennych zajęciach i wykładach, prowadzonych przez pięć dni roboczych każdego tygodnia i tym samym uzyskują możliwość pobierania osobistych konsultacji z wykładowcami.
Odpowiedzią na ambicję tych studentów, którzy marzą o pogodzeniu zawodowej pracy na pełen etat ze zdobywaniem wyższego wykształcenia kierunkowego jest Mechanika i budowa maszyn w trybie niestacjonarnym, zwanym też zaocznym. Weekendowy charakter kształcenia umożliwi podjęcie czasochłonnych aktywności w tygodniu roboczym. Zanim zdecydujesz się na studia zaoczne, zdaj sobie sprawę z konieczności opłacania każdego semestru edukacji.
Światem rządzą maszyny. To zdanie może wywołać wiele sprzecznych uczuć, począwszy od niepokoju, przez obojętność, aż po pozytywną ekscytację, bo przecież każda maszyna jest owocem ciężkiej pracy ludzkich fachowców. Niezależnie od tego, jak społeczeństwo zapatruje się na ewentualne etyczne kwestie związane z wspomnianą wcześniej powszechnością użycia maszyn, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że dzięki nim życie każdego z nas staje się o wiele łatwiejsze.
1. Czego się nauczysz na studiach
Mechanika i budowa maszyn stawia sobie za cel wykształcenie grona odpowiedzialnych specjalistów, chcących zasilić międzynarodowy rynek zatrudnienia.
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
inżynieria materiałowa,
-
grafika inżynierska,
-
matematyka,
-
obróbka plastyczna,
-
podstawy automatyki,
-
przetwórstwo tworzyw polimerowych.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Wszystkie studia inżynierskie wymagają od kandydatów posiadania ściśle określonych predyspozycji, uzupełnionych kierunkowymi zainteresowaniami, dzięki którym zgłębianie kierunkowej wiedzy i umiejętności stanie się czystą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Idealny kandydat na ten kierunek dysponuje dobrze ugruntowaną znajomością podstaw nauk ścisłych i technicznych, pragnie poszerzać swoje kompetencje i kształcić się w kierunku uzyskania interdyscyplinarnych kompetencji, a ponadto interesuje się szeroko rozumianym przemysłem maszynowym. Jeżeli w tym opisie odnajdujesz siebie, to prawdopodobnie powinieneś rozpocząć studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim.
4. Program studiów
Inżynierskie kierunki studiów w Gorzowie Wielkopolskim powstały między innymi po to, aby umożliwić absolwentom podjęcie pracy w różnorakich placówkach związanych bezpośrednio z przemysłem maszynowym, elektronicznym i projektowym. Dlatego szczegółowy program studiów został zaprojektowany w taki sposób, aby wszyscy absolwenci mieli szansę na zdobycie interdyscyplinarnego wykształcenia, które im to umożliwi. Rozpoczynając swoją przygodę z tym kierunkiem musisz być przygotowany na konieczność zmierzenia się z zaawansowanymi zagadnieniami, które poszerzą posiadane dotychczas kompetencje matematyczne i fizyczne. Specyfika dalszego kształcenia skupi się na zaawansowanych technikach budowy maszyn i projektowania nowoczesnych układów elektronicznych.