Uczelnie w Zielonej Górze dążą do komfortu studentów. Z tego powodu studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci systematyczna nauka i regularne spotkania w tygodniu, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie na studia stacjonarne, warto rozważyć weekendowy tryb kształcenia. Pamiętaj również o tym, że studia zaoczne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
Podstawą programu kształcenia są nauki z zakresu matematyki, fizyki i informatyki, które musisz opanować w jak najlepszym stopniu. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
niekonwencjonalne materiały konstrukcyjne,
-
techniczne środki automatyzacji procesów wytwórczych,
-
podstawy projektowania procesów technologicznych obróbki skrawaniem,
-
konstrukcyjne i technologiczne metody zwiększania wydajności maszyn,
-
procesy obróbkowe i oprzyrządowanie w produkcji i eksploatacji maszyn,
-
systemy wykonawcze, sensoryczne i urządzenia pomiarowe w automatyce
-
i wiele innych.
Studenci zapoznają się nie tylko z przedmiotami z zakresu ogólnego, ale także z takich działów jak automatyzacja i utrzymanie ruchu, maszyny i urządzenia wiertnicze, eksploatacja maszyn czy mechatronika i wiele innych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, laboratoriów i ćwiczeń. Mogą także realizować swoje zainteresowania w zakresie wybranych specjalności, na przykład: technologia maszyn, automatyzacja i organizacja procesów produkcyjnych czy konstrukcja I eksploatacja pojazdów. Pamiętaj o tym, że utworzenie danej specjalności zależy od zainteresowania studentów. Warto śledzić aktualne oferty na stronach internetowych uczelni w Zielonej Górze.
Kierunek mechanika i budowa maszyn zapewnia absolwentom rzetelne wykształcenie z zakresu budowy maszyn, nowoczesnych metod komputerowo wspomaganego projektowania i wytwarzania, technologii procesów obróbki i eksploatacji maszyn. Umiejętności inżynierskie są rozbudowane poprzez zdolności komunikacyjne, które przekładają się na owocną pracę w grupach i sprawne rozwiązywanie problemów technicznych, i kierownicze, które usprawniają organizację i zarządzanie przedsiębiorstwami.
1. Dla kogo ten kierunek?
Burrhus Frederic Skinner wyraził interesującą wątpliwość: „Prawdziwym problemem nie jest to, czy maszyny myślą, ale czy myślą ludzie”. Mechanika i budowa maszyn to prawdziwie innowacyjny kierunek, na skalę naszych czasów. Studencki zapoznają się z nowoczesnymi metodami projektowania i wytwarzania, wspomaganych komputerowo, a także z technologiami procesów obróbki i eksploatacji maszyn.
Idealni kandydaci na tego typu studia muszą radzić sobie z przedmiotami ścisłymi, zwłaszcza z matematyką i fizyką. Warto, abyś orientował się w technikach informatycznych, a także miał predyspozycje do zarządzania. Inżynierska wiedza nie zadziała bez kreatywności, dlatego przyda się twórcze myślenie i kreatorskie zapędy, które odpowiedzą na aktualne potrzeby przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Zielonej Górze na kierunku mechanika i budowa maszyn możesz realizować na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia gwarantuje rzetelne, wszechstronne wykształcenie, które przekłada się następnie na wiele możliwości rozwoju, a tym samym wiele ofert pracy.
4. Praca po studiach
Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn w Zielonej Górze szybko przystosowują się do indywidualnych warunków pracy w różnych środowiskach. Pracują oni w dużych zakładach przemysłowych, ale także w małych i średnich przedsiębiorstwach. Cenne zdolności komunikacyjne oraz predyspozycje kierownicze i umiejętność pracy w grupie wpływają na skuteczność rozwiązywania problemów technicznych.
Absolwenci znajdują zatrudnienie w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, jednostkach nadzoru technicznego, przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w gałęziach produkcji, zajmujących się automatyzacją procesów technologicznych. Studenci są przygotowywani do roli kierownika serwisu, konstruktora, inżyniera, badacza, doradcy lub konsultanta. Interdyscyplinarne kształcenie wpływa na szereg możliwości, jeśli chodzi o rozwój i pracę zawodową.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia zbudowany jest na bazie matematyki, informatyki i fizyki. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: metrologia i systemy pomiarowe, techniczne środki automatyzacji procesów wytwórczych, technologiczne systemy transportu i magazynowania, wybrane metody sterowania układami mechanicznymi, zarządzanie środowiskiem i ekologia, procesy obróbkowe i oprzyrządowanie w produkcji i eksploatacji maszyn, kształtowanie technologicznej i eksploatacyjne warstwy wierzchniej, eksploatacja układów mechatronicznych w automatyce, systemy wykonawcze, sensoryczne i urządzenia pomiarowe w automatyce i wiele innych.
W programie studiów na kierunku budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
metrologia i systemy pomiarowe
-
techniczne środki automatyzacji procesów wytwórczych
-
technologiczne systemy transportu i magazynowania
-
wybrane metody sterowania układami mechanicznymi