Filozofowie na całym świecie od setek lat próbują rozwiązać rozmaite problemy natury moralnej i znaleźć odpowiedzi na jedne z najtrudniejszych pytań w historii ludzkiej. Stawiają pytania o rzeczywistość, o teorię bytu, o wartości i moralność, a także o to, co jest dobre, a co złe. Jeśli więc chciałbyś dołączyć do grona najwybitniejszych myślicieli oraz poznać teorie filozoficzne mówiące o tym, jak powinno przeżyć się życie poprawnie, jak się uczyć czy jakim być człowiekiem, to studia na kierunku filozofia mogą okazać się stworzone właśnie dla Ciebie.
Tematyka zajęć będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych, dzięki czemu zyskasz szansę na zdobycie wszechstronnego wykształcenia w tym obszarze. Co ważne, w programie kształcenia na studiach drugiego stopnia przewidziano ciekawą specjalizację – studia nad religiami i dialogiem międzykulturowym. Pozwoli Ci ona zdobyć rozbudowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne zarówno w zakresie filozofii religii, filozofii kultury i filozofii politycznej, jak również zasad i składników postępowania mediacyjnego oraz mechanizmów powstawania, eskalacji i alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów na tle religijnym oraz kulturowym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filozofia możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie kształcenia na kierunku filozofia studenci wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem będą mogli wykorzystać w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczą się zarówno stawiania pytań i formułowania odpowiedzi, jak również logicznego, ścisłego myślenia, określania własnego stanowiska, racjonalnej argumentacji oraz krytycznej analizy rzeczywistości. Co więcej, pod okiem doświadczonej kadry akademickiej studenci zdobędą też szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie literaturoznawstwa oraz historii filozofii, etyki czy logiki. Nabędą też znajomości rozmaitych systemów religijnych i politycznych.