Studia na kierunku malarstwo przygotowują studentów do rozpoczęcia samodzielnej aktywności twórczej, pracy w instytucjach kultury oraz pracy w obszarze szeroko rozumianych przemysłów kreatywnych. Dzięki połączeniu tradycyjnej praktyki warsztatowej z kształceniem w zakresie nowych mediów, studenci będą mogli zdobyć niezbędne kompetencje artystyczne w obszarze szeroko rozumianego malarstwa. Co więcej, szczególna waga przykładana będzie również do zindywidualizowania procesu kształcenia w oparciu o współpracę z liczącymi się ośrodkami prezentującymi sztukę najnowszą zarówno w kraju, jak i za granicą.
Dodatkowo studenci zyskają cenne umiejętności w zakresie stosowania teoretycznej i praktycznej wiedzy o zasadach budowy obrazu kolorem, profesjonalnego wykonywania – we właściwej technice i technologii – obiektu malarskiego na podstawie: obserwacji martwej natury, studium aktu, studium pejzażu, wykonywania dzieła na podstawie projektu rysunkowego, fotografii lub elektronicznego zapisu, samodzielnego tworzenia układów kompozycyjnych w zakresie malarstwa sztalugowego i technik pokrewnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku malarstwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
W czasie studiów na kierunku malarstwo zdobędziesz kompetencje artystyczne w zakresie szeroko rozumianego malarstwa, co gruntownie przygotuje Cię do twórczej pracy na bazie klasycznych i nowoczesnych technologii tworzenia obrazu. Co więcej, doświadczona kadra akademicka wprowadzi Cię w świat współczesnych mediów oraz sztuki wizualnej, a także wytłumaczy Ci ich znaczenie i wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. W toku kształcenia poznasz również liczne zagadnienia dotyczące filozofii sztuki, estetyki i socjologii sztuki, historii i teorii malarstwa oraz psychofizjologii widzenia. Nieobce staną Ci się też różnego rodzaju metody upowszechniania kultury. Co ważne, poznasz tajniki analizy i interpretacji rozmaitych zjawisk artystycznych, co rozwinie Twoje poczucie estetyki oraz artystyczną wrażliwość.