Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić komfort studiowania, dlatego kierunek ekonomia oferują zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, warto rozważyć studia zaoczne i spotkania weekendowe. Jeśli jednak bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, wybierz studia dzienne. Pamiętaj, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Thomas Carlyle stwierdził: „Naucz papugę, co to jest podaż i popyt, a otrzymasz ekonomistę”. Ekonomia to niezwykle ważna dziedzina nauki, a zajmuje się analizą i opisem produkcji, dystrybucji i konsumpcji różnego rodzaju dóbr. W takim razie ekonomiści trzymają rękę na pulsie i weryfikują to, w jaki sposób funkcjonuje rynek, gospodarka, finanse.
Idealni kandydaci na studia ekonomiczne nie powinni mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Jeśli w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się treści ekonomiczne, giełdowe, gospodarcze i sprawy rynku, jest to kierunek idealny dla Ciebie. Warto także, by Twoje zdolności komunikacyjne były na wysokim poziomie, ponieważ kwestie ekonomiczne wymagają pracy w grupach, a także zdolności kierowniczych.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ekonomia w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Olsztynie na kierunku ekonomia możesz realizować na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie dbają o najwyższą jakość kształcenia i dążą do zaoferowania przyszłym studentom wielu możliwości rozwoju.
4. Praca po studiach
Kierunek ekonomia w Olsztynie przygotowuje studentów do prowadzenia analiz ekonomicznych, formułowania opinii odnoszących się do problemów gospodarczych w skali mikroekonomicznej i makroekonomicznej, podejmowania decyzji gospodarczych. Interdyscyplinarne wykształcenie odnoszące się do ekonomii oraz uwarunkowań i praw procesu gospodarczego pozwala podjąć pracę w bardzo wielu miejscach.
Absolwenci studiów ekonomicznych zatrudniani są chętnie na stanowiskach analitycznych i operacyjnych w przedsiębiorstwach, na stanowiskach kierowniczych, w instytucjach finansowych i jednostkach administracji gospodarczej. Wielu absolwentów decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a tym samy świadczenie usług doradczych i konsultingowych.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku ekonomia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
ekonomia rynku pracy,
-
rachunek inwestycyjny,
-
teoria lokalizacji przedsiębiorstw,
-
przedsiębiorstwo międzynarodowe,
-
historia gospodarcza,
-
podstawy makroekonomii,
-
statystyka opisowa,
-
ekonomia przedsiębiorstw,
-
analiza ekonomiczna,
-
rachunkowość,
-
współczesna teoria przedsiębiorstw,
-
finanse publiczne,
-
ekonomika zasobów publicznych
-
i wiele innych.
W ramach studiów ekonomicznych studenci mają okazję realizować wiele ciekawych specjalności, takich jak analityka gospodarcza czy ekonomia menedżerska i doradztwo finansowe. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ propozycje profili kierunkowych są zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zyskują interdyscyplinarne wykształcenie odnoszące się nie tylko do ekonomii, ale także istoty, uwarunkowań i praw procesu gospodarowania. Dzięki temu absolwenci mogą poszczycić się wiedzą z zakresu gospodarowania zasobami finansowymi, zasobami ludzkimi czy zasobami materialnymi. Studenci rozwijają także zdolności analityczne i interpretacyjne, które umożliwiają im dokonywanie analizy ekonomicznej, formułowanie opinii odnoszących się do problemów gospodarczych w zakresie mikroekonomicznym i makroekonomicznym. Rozwijają także predyspozycje językowe, które umożliwiają pracę nie tylko w kraju, ale i za granicą.