Studenci logistyki poszerzają swoją wiedzę w interdyscyplinarnym zakresie. W trakcie nauki uczestnicy zajęć zgłębiać będą zagadnienia poświęcone m.in. naukom prawnym oraz tym, które poświęcone są zarządzaniu i finansom. Kompleksowe przygotowanie absolwentów logistyki stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby rynku gospodarczego – zarówno polskiego, jak i międzynarodowego.
Dowiedz się więcej
studia logistyczne w Gdańsku
studia logistyczne w Gdyni
studia logistyczne w Trójmieście
logistyka studia w Trójmieście
uczelnie w Trójmieście
1. Wiedza i umiejętności:
Uczelnie w Gdyni zapewniają przyszłym logistykom zdobycie kompetencji umożliwiających im rzetelne i twórcze wypełnianie funkcji zawodowych związanych m.in. ze stanowiskami kierowniczymi i menadżerskimi – w szczególności w sektorze gospodarki morskiej. Absolwenci tego kierunku wykorzystują wiedzę teoretyczną np. w procesach produkcji i dystrybucji towaru.
Wiedza
Studenci logistyki dowiadują się, czym jest transport oraz jakie jego rodzaje występują we współczesnym systemie dystrybucji. Gdyńskie uczelnie szczególny nacisk kładą na zapoznawanie uczestników zajęć ze specyfiką transportu morskiego – pomorskie szkoły wyższe współpracują z przedstawicielami firm logistycznych, które zapewniają studentom dostęp do specjalnych materiałów dydaktycznych.
Logistycy znają praktyczne zastosowanie metod ilościowych i jakościowych w projektowaniu procesów logistycznych. Studenci w trakcie zajęć analizują przyczyny i przebieg konkretnych procesów czy zjawisk społeczno-gospodarczych. Absolwenci tego kierunku bezproblemowo przeprowadzają ocenę proponowanych rozwiązań logistycznych, a także uczestniczą w procesach podejmowania decyzji na poziomie operacyjnym i taktycznym.
Wiedza, którą mają absolwenci kierunku logistyka:
-
znają definicje i rodzaje transportu
-
rozumieją specyfikę transportu morskiego
-
stosują metody ilościowe i jakościowe w projektowaniu procesów logistycznych
-
analizują przyczyny i przebieg procesów lub zjawisk społeczno-gospodarczych
-
oceniają rozwiązania logistyczne
-
podejmują decyzje na poziomie operacyjnym i taktycznym
Umiejętności
Przyszli logistycy rozumieją funkcjonowanie przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i handlowych, a także umiejętnie planują i organizują określone procesy logistyczne. Studenci analizują sytuację rynkową w Polsce i na świecie i uczą się zarządzania m.in. zasobami ludzkimi, materialnymi, finansowymi czy informacyjnymi. Logistycy planują i organizują transport, uwzględniając optymalizację zachodzących procesów.
Uczelnie w Gdyni umożliwiają studentom logistyki nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z załogą statku na morzu – dzięki temu uczestnicy zajęć rozwijają branżowe kompetencje w zakresie logistyki morskiej. Absolwenci tego kierunku potrafią ustalić położenie statku oraz prowadzenie udanej komunikacji z marynarzami – zarówno w języku ojczystym, jak i angielskim – w warunkach utrudnionej łączności z załogą na morzu.
Umiejętności, które mają absolwenci logistyki:
-
planują i organizują procesy logistyczne oraz transport
-
analizują sytuację rynkową w Polsce i na świecie
-
zarządzają zasobami ludzkimi, materialnymi, finansowymi i informacyjnymi
-
optymalizują procesy logistyczne
-
nawiązują i utrzymują kontakt z załogą na morzu (również w utrudnionych warunkach)
-
komunikują się zarówno w języku polskim, jak i angielskim
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku logistyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Studia na kierunku administracja w Gdyni realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich, inżynierskich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 3 lata lub 3,5 roku, studia II stopnia przewidują 1,5 roku nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym czy online.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Stacjonarna nauka pozwala studentom zdobywać doświadczenie w warunkach profesjonalnych. Studenci stacjonarni mają okazję skorzystać ze specjalistycznych narzędzi i nowoczesnych technologii. Studia stacjonarne, ze względu na programowe godziny zajęć, mogą utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studenci niestacjonarni mogą bez problemu pogodzić możliwość studiowania z pracą na pełnym etacie, obowiązkami domowymi lub własnymi zainteresowaniami. Niestacjonarna nauka wymaga jednak od uczestników zajęć samodzielności i zdeterminowania.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Studia online
Zdalna nauka skierowana jest do tych studentów, którym zależy na zdobywaniu wykształcenia wyższego bez konieczności porzucenia aktywnego trybu życia. Studia online to też doskonałe rozwiązanie dla osób, które ze względów zdrowotnych lub powodów osobistych nie mogą pojawiać się systematycznie na terenie uczelni.
Studenci online muszą pamiętać o tym, że taka nauka nie oznacza całkowitego porzucenia stacjonarnych spotkań – uczestnicy zajęć muszą odwiedzać mury szkoły np. podczas praktycznych ćwiczeń lub egzaminów.
3. Program studiów i przedmioty
Program studiów na kierunku logistyka przewiduje przedmioty poświęcone różnorodnym zagadnieniom z zakresu m.in.: prawa, administracji, finansów, socjologii czy ekonomii. W zależności od typu studiów, na który zdecydował się student, przyszły specjalista poznaje podstawowe, inżynierskie i branżowe aspekty logistyki.
W programie studiów na kierunku logistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
ekonomia, socjologia, prawo
-
warsztaty komunikacji i prezentacji
-
infrastruktura logistyczna
-
ekonomika transportu
-
normalizacja i zarządzanie jakością w logistyce
-
towaroznawstwo i materiałoznawstwo
-
logistyka produkcji i usług
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na logistykę powinni wyróżniać się zdolnością do planowania – umożliwia to przyszłym specjalistom m.in. intuicyjne działanie w sytuacjach kryzysowych oraz szybkie rozwiązywanie problemów. Studenci tego kierunku muszą być elastyczni i gotowi na zmiany, powinni też umiejętnie radzić sobie ze stresem.
Wśród logistyków cenione są także zdolności analityczne, matematyczne i językowe, dobrze też, by kandydat na te studia był odpowiedzialny i komunikatywny. W zawodzie logistyka istotne jest też to, by specjaliści tej dziedziny mieli cechy lidera.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek logistyka w Gdyni:
-
zdolność planowania
-
intuicyjne działanie w sytuacjach kryzysowych
-
szybkie rozwiązywanie problemów
-
elastyczność, gotowość na zmiany
-
radzenie sobie ze stresem
-
zdolności analityczne, matematyczne, językowe
-
odpowiedzialność, komunikatywność
-
zdolności zarządcze
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
studia w Trójmieście
LOGISTYKA - ważne informacje
logistyka studia
logistyka studia online
logistyka studia online w Trójmieście
studia logistyka i transport w Trójmieście
studia logistyka i transport w Polsce