Familiologia to unikalny w skali kraju kierunek, który został stworzony z myślą o osobach chcących pomagać rodzinie i nauczyć się zasad jej prawidłowego funkcjonowania. Program kształcenia został zaprojektowany w taki sposób, aby studenci mogli dowiedzieć się, czym jest rodzina w ujęciu humanistycznym, społecznym i teologicznym.
Decydując się na studiowanie tego kierunku nauczysz się, w jaki sposób pomagać i udzielać wsparcia rodzinom, które mają problemy w swoim podstawowym funkcjonowaniu lub też przeżywają różnego rodzaju trudności. Zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu rozwoju psychospołecznego i psychopoatologii życia społecznego. Będziesz też wiedział, w jaki sposób postawić diagnozę oraz okazać wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu różnorakich problemów.
Co więcej, będziesz mógł wykorzystać zdobytą w czasie studiów wiedzę w praktyce, w ramach realizacji obowiązkowych praktyk zawodowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku familiologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
Podczas studiów na kierunku familiologia zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk społecznych, psychologicznych oraz humanistycznych. Dowiesz się więcej o instytucji rodziny w ujęciu psychologicznym, prawnym i teologicznym, a także nauczysz się pracować z rodzinami zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz takimi, w których znajdują się osoby niepełnosprawne, chore i w podeszłym wieku.
W Twoim planie zajęć znajdą się przedmioty o tematyce związanej z psychologią, pedagogiką oraz socjologią. Będziesz miał szansę zdobyć cenne kwalifikacje do wykonywania zawodu specjalisty poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego. Doświadczeni wykładowcy przygotują Cię też do prowadzenia mediacji sądowych i pozasądowych.
Dodatkowo nauczysz się podejmować profesjonalne działania profilaktyczne wobec takich problemów, jak m.in. uzależnienia, przestępczość, prostytucja dzieci i młodzieży, trudności wychowawcze, zaburzenia zachowania czy niedostosowanie społeczne.