Studenci psychologii są przygotowani do pracy psychologa nie tylko w kontekście działań psychologiczno-terapeutycznych, ale także badawczych i edukacyjnych. Specjalistyczna wiedza oraz liczne umiejętności cechujące absolwenta psychologii otwierają przed nim różnorodne ścieżki zawodowe w punktach medycznych, szkołach, świetlicach czy punktach badawczych. Ponadto psychologia coraz częściej znajduje zastosowanie w dziedzinach przedsiębiorczych.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku Psychologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
sprawdź wszystko o: psychologia studia w Bydgoszczy
Program studiów i przedmioty
Studenci psychologii poznają różnorodne metody badawcze stosowane przez specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki praktycznym pracom studenci zdobywają umiejętności, które wykorzystać będą mogli zarówno w placówkach medycznych, jak i szkołach, świetlicach, przedsiębiorstwach czy urzędach. Program przewiduje wiele przedmiotów, które zakrawać będą o dziedziny socjologii, etyki, filozofii, a nawet biologii. Studenci przygotowani zostaną do rozpoczęcia profesjonalnej pracy z klientami i pacjentami – zajęcia poświęcone będą szczegółowemu zapoznaniu uczestników z różnymi aspektami zdrowia i rozwoju psychicznego człowieka.
W programie studiów na kierunku pychologia w Bydgoszczy znajdują się przedmioty takie jak:
-
psychologia rozwoju człowieka
-
metody badania procesów poznawczych
-
badanie różnic indywidualnych w praktyce
-
metody badania osobowości
-
pomoc psychologiczna
-
psychologia wychowawcza
-
psychologia rehabilitacyjna
-
psychologia kliniczna
-
psychologia pracy i organizacji
-
psychologia zdrowia
Wiedza i umiejętności
Psychologia pozwala studentom poznać mechanizmy i motywacje, które kierują człowiekiem w jego codziennym życiu. Dzięki studiom uczestnicy zajęć nie tylko zdobywają specjalistyczną wiedzę, dzięki której mogą rozpocząć prace badawczy czy terapeutyczne, ale także rozwijają swoje zdolności komunikacyjne i empatyczne. Absolwent tego kierunku prawidłowo nawiązuje i utrzymuje relacje z klientami, skutecznie rozwiązuje różnorodne konflikty i trafnie analizuje podłoże emocjonalne problemów, które napotyka w trakcie pracy.
Wiedza:
Studenci psychologii w trakcie nauki poznają reguły wpływu społecznego na jednostkę, dzięki czemu mogą świadomie bronić się przed aktami manipulacji. Jest to istotne szczególnie w kontekście pracy psychologa, któremu przyjdzie działać z klientami zmagającymi się z różnorodnymi zaburzeniami i problemami natury psychicznej.
Studenci bydgoskich uczelni badają w trakcie zajęć oddziaływanie grupy oraz środowiska na człowieka, poznając skutki relacji występującymi między poszczególnymi zjawiskami. Program przedmiotów teoretycznych kierunku psychologia przewiduje zajęcia poświęcone zagadnieniom z pogranicza m.in. socjologii, filozofii, etyki czy biologii.
Wiedza, którą posiada absolwent psychologii:
-
Zauważa i poprawnie interpretuje motywacje klienta
-
Zna wpływ emocji na działania jednostki
-
Potrafi scharakteryzować reguły wpływu społecznego na człowieka
-
Zna techniki manipulacji i potrafi się przed nimi bronić
-
Zna podstawowe zagadnienia prawne i etyczne w zawodzie psychologa
-
Rozumie filozoficzny i socjologiczny aspekt psychologii
-
Zna etapy rozwojowe człowieka (biologiczne, wychowawcze i psychiczne)
Umiejętności:
Studenci tego kierunku zdobywają najważniejsze zdolności charakteryzujące skutecznego psychologa. W trakcie studiów uczestnicy zajęć uczą się tego, w jaki sposób przeprowadzać wywiad z pacjentem, a także jak nawiązywać i utrzymywać z nim relacje zawodowe. Ponadto studenci uświadamiani są o tym, w jaki sposób postępować w przypadku rozpoczęcia pracy z klientami zmagającymi się z różnorodnymi niewłaściwościami psychicznymi – absolwenci psychologii znają charakterystykę zaburzeń psychicznych, a także znają techniki terapeutyczne, które wspierają ich leczenie.
Studenci tego kierunku uczą się diagnozowania pacjenta, a także tego, w jaki sposób pracować z jednym lub wieloma klientami. Dzięki kompleksowemu przygotowaniu absolwenci psychologii mogą rozpocząć pracę m.in. w placówkach medycznych, penitencjarnych lub oświatowo-wychowawczych, przedsiębiorstwach czy urzędach państwowych i samorządowych.
Umiejętności, które nabywa student psychologii:
-
Diagnozowanie i wdrażanie dostosowanego indywidualnie procesu leczenia terapeutycznego klienta
-
Skuteczna praca z pacjentami, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi
-
Przeprowadzanie wywiadu z pacjentem
-
Nawiązywanie i utrzymywanie relacji zawodowej z klientem
-
Tworzenie i wykorzystywanie narzędzi diagnostycznych
Jak wyglądają studia stacjonarne
Studia stacjonarne to tryb studiów przeznaczony dla tych, którzy czerpią satysfakcję z kontaktu z drugim człowiekiem. Studenci stacjonarni zdobywają wiedzę oraz część doświadczenia na terenie uczelni. Taka nauka często wiąże się z licznymi projektami zespołowymi, dzięki którym uczestnicy zajęć poznają najważniejsze zasady pracy w grupie. Takie aktywności umożliwiają studentom zdobycie zdolności zarządzających, a także tych charakterystycznych dla innych funkcji.
Uczelnie oferują studentom dostęp do bogatych zasobów bibliotecznych, które stanowią cenne źródło wiedzy niezbędnej do zaliczenia egzaminów w trakcie sesji. Ponadto studenci mają szansę skorzystać z nowoczesnych narzędzi stosowanych w przez zawodowców w środowiskach specjalistycznych. Liczne aktywności oraz organizacje studenckie motywują przyszłych ekspertów do stawiania pierwszych kroków w najbardziej interesujących ich dziedzinach.
Zajęcia na studiach stacjonarnych zazwyczaj organizowane są w godzinach dziennych – porannych i popołudniowych. Studenci polskich uczelni spotykają się od poniedziałku do piątku w salach wykładowych i ćwiczeniowych, w których zdobywają cenne umiejętności oraz wiedzę specjalistyczną. Wieczory i weekendy studenci mogą przeznaczyć m.in. na sprawy prywatne, pracę czy rozwijanie zainteresowań.
Studia stacjonarne na uczelni publicznej można rozpocząć nieodpłatnie. Darmowa nauka nie jest jednak przeznaczona dla wszystkich chętnych. Z problemem mogą spotkać się szczególnie kandydaci na kierunki wyjątkowo popularne – liczba chętnych znacząco przekracza limity wolnych miejsc na poszczególnych uczelniach. Tego kłopotu raczej nie mają prywatne szkoły wyższe – takie studiowanie wymaga jednak od przyszłego studenta finansowych kosztów.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Bydgoszczy
studia niestacjonarne w Bydgoszczy
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Student psychologii powinien być cierpliwy i wyrozumiały, a także posiadać dar empatii. Istotne jest także to, żeby kandydata na kierunek psychologia cechowała odpowiedzialność – jako przyszły specjalista odpowiadać będzie nie tylko za swoje działania, ale także za zdrowie klientów.
Charakterystyka pracy psychologa wiąże się z umiejętnością nawiązywania kontaktów, student psychologii powinien więc potrafić rozpoczynać i utrzymywać relacje zawodowe z klientami. Ponadto kandydat na ten kierunek powinien być świadom języka, którym się posługuje oraz interesować się zmianami społecznymi czy kulturowymi, które istotny wpływ mają na rozwój człowieka. Psycholog powinien chcieć pomagać innym, a także mieć zmysł badawczy. Dziedzina ta stale się rozwija, więc kandydat na psychologię musi być gotów do tego, żeby bez przerwy zdobywać nową wiedzę oraz umiejętności.
Co cechuje studenta psychologii:
-
gotowość do pracy
-
umiejętność prowadzenia rozmowy
-
zdolność współczucia i zrozumienia
-
ambicja i determinacja
-
zorganizowanie
-
odpowiedzialność
-
zmysł analityczny, zmysł badawczy
-
otwarty umysł
-
chęć niesienia pomocy
-
ciekawość świata i ludzkich emocji
-
zdolności komunikacyjne
Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku psychologia w Bydgoszczy
Uczelnie, na któryc można rozpocząć studia na kierunku Psychologia w Bydgoszczy:
czytaj dalej
uczelnie w Bydgoszczy