Zawód prawnika ceniony jest przede wszystkim ze względu na dynamicznie rozwijającą się strukturę prawną. Stale postępująca globalizacja oraz nowe rozwiązania prawne wprowadzane przez poszczególne kraje czy organizacje międzynarodowe wymagają od przyszłych prawników ciągłej pracy.
Studenci prawa muszą zatem rozwijać się w różnorodnych aspektach prawniczych, aby w pełni skutecznie rozwiązywać problemy związane z przestrzeganiem lub łamaniem ustanowionego prawa.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Program studiów i przedmioty
Studenci prawa muszą być przygotowani na dużą porcję nauki teoretycznej. W programie przewidywane są zajęcia, w których trakcie studenci poznają najważniejsze kodeksy prawne i dowiedzą się, jak wyglądają poszczególne procesy związane z egzekwowaniem prawa.
Ponadto studenci prawa m.in. poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekonomii i socjologii, zbadają wpływ środowiska społeczno-kulturowego na kształtowanie się prawa polskiego i zapoznają się z prawem obowiązującym w Europie i na świecie.
Przykładowe zajęcia na kierunku prawo:
-
Tradycje prawa
-
Logika
-
Doktryny polityczno-prawne
-
Postępowania: cywilne, karne, administracyjne i sądowoadministracyjne, podatkowe
-
Publiczne prawo gospodarcze
-
Prawo rodzinne, opiekuńcze i spadkowe
-
Prawo cywilne (część ogólna, prawo rzeczowe, zobowiązania)
Zdobywana wiedza i umiejętności
Prawo jest kierunkiem prestiżowym, posiada długą historię oraz liczne tradycje, które studenci poznają w trakcie nauki. Popularność tej dziedziny sprawia, że kandydaci muszą odznaczać się nie tylko wysokimi wynikami w egzaminach maturalnych, ale także zdolnościami i osiągnięciami, które umożliwią im zdobycie dodatkowych punktów w rekrutacji.
Oznacza to, że wyselekcjonowani studenci, którym udało dostać się na prawo, utrzymują wysoki poziom nauczania na polskich uczelniach. Wyszkoleni specjaliści zyskują wiedzę oraz umiejętności stanowczo wychodzące poza podstawowe zagadnienia.
Wiedza
Studenci prawa szkolą się szczególnie w zakresie nauk prawniczych, co umożliwia im płynne poruszanie się w różnorodnych sektorach prawa polskiego i międzynarodowego. Ponadto uczestnicy zajęć zgłębiają zagadnienia społeczno-kulturalne i ekonomiczne, a także poznają najważniejsze doktryny polityczne.
Studenci tego kierunku przyglądają się mechanizmom kształtującym współczesny system prawny. W programie przewidziano zajęcia poświęcone m.in. filozofii prawa, etyce zawodu prawnika, administracji i socjologii. Ponadto studenci tego kierunku badają dokładnie każdą gałąź prawa, zapoznając się ze specyfiką każdej specjalizacji.
Student prawa wie:
-
jakie czynniki wpływają system prawny
-
czym charakteryzuje się system prawny w Polsce
-
jakie zależności występują miedzy prawem europejskim a prawem polskim
-
jak analizować i interpretować teksty prawne
-
w jaki sposób rozpoznać i skutecznie rozwiązać dowolny problem o naturze prawnej
Umiejętności
Studia prawnicze kojarzą się w szczególności z dużą dawką teoretycznych zagadnień, jednak zawód prawnika nie skupia się jedynie na teorii. Skuteczny prawnik posiada umiejętności niezbędne m.in. do rozwiązywania problemów prawnych oraz konfliktów, oferowania usług doradczych, egzekwowania prawa czy prezentowania siebie lub klienta w środowisku specjalistycznym.
W trakcie zajęć studenci przygotowywani są do profesjonalnego wykonywania zawodów prawniczych. Program przewiduje liczne projekty w grupach oraz zadania polegające na dokonywaniu autoprezentacji.
Ponadto studenci prawa mają okazję brać udział w symulacjach rozpraw prawnych, wcielając się w rolę poszczególnych osób funkcyjnych. Współczesne uczelnie umożliwiają uczestnikom zajęć zdobycie pierwszych praktycznych doświadczeń pod okiem wyspecjalizowanych prawników np. w trakcie kontrolowanych spotkań doradczych.
Najważniejsze umiejętności, które nabywa student prawa:
-
skutecznie rozpoznaje i rozwiązuje problemy prawne
-
sprawiedliwie egzekwują prawo
-
prowadzi działania doradcze
-
sprawnie posluguje się językiem prawniczym w środowisku eksperckim
-
dokonuje udanej autoprezentacji
-
zna przebieg procesów prawnych
Jak wyglądają studia stacjonarne
Studenci w trakcie nauki stacjonarnej mają wygodny dostęp do wyposażenia zapewnionego przez uczelnię. Studia stacjonarne umożliwiają uczestnikom zajęć wykorzystanie różnorodnych narzędzi specjalistycznych oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Ponadto studenci stacjonarni mogą czerpać wiedzę bezpośrednio z bibliotecznych zbiorów, które najczęściej znajdują się w budynku uczelni lub niedaleko jego lokalizacji.
Studia stacjonarne to także szansa na poznanie ludzi, z którymi możemy rozpocząć długotrwałą współpracę. Wspólna nauka motywuje i umila czas spędzony na wydziale, a projekty grupowe rozwijają zdolności komunikacyjne i prezentacyjne studentów. Ponadto studenci stacjonarnych studiów mają okazję skontaktować się z różnorodnymi specjalistami, którzy z chęcią podzielą się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą zawodową.
Zajęcia na studiach stacjonarnych przeważnie zaplanowane są w godzinach dziennych – od poniedziałku do piątku. Za naukę na uczelni prywatnej należy zapłacić czesne, uczelnie publiczne oferują naukę za darmo, jednak mają ograniczoną liczbę dostępnych miejsc, na które przyszli studenci mogą rekrutować.
studia stacjonarne w Poznaniu
studia niestacjonarne w Poznaniu
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Student prawa musi być obowiązkowy i rzetelny. Kierunek ten wymaga ogromnego nakładu czasu oraz energii, kandydat na prawo powinien zatem być zdeterminowany do zdobywania uczelnianych osiągnięć. Studenci prawa nie mogą bać się nauki. Systematyczne przygotowania do zajęć oraz samodzielne poszerzanie wiedzy to nieodłączny element kierunku, jakim jest prawo.
Przyszli prawnicy muszą mieć doskonałą pamięć, zmysł analityczny, a także chęć do walki o sprawiedliwość. Studenci muszą być przygotowani na wiele sytuacji stresowych, które nie powinny wpływać na jakość ich pracy.
Student prawa powinien:
-
mieć doskonałą pamięć
-
uczyć się rzetelnie
-
potrafić zorganizować swój czas
-
systematycznie powtarzać materiał
-
być obowiązkowy i sprawiedliwy
-
mieć wysokie ambicje
Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku Prawo w Poznaniu
Uczelnie na których można studiować kierunek prawo w Poznaniu: