Uczelnie w Zielonej Górze dążą do komfortu studentów. Oznacza to, że studia filologiczne odnoszące się do filologii angielskiej możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci regularny tryb studiowania i systematyczna nauka, wybierz tryb dzienny studiowania. Jeśli jednak nie masz możliwości, by studiować w tygodniu, warto rozważyć studia zaoczne i spotkania weekendowe. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych studia niestacjonarne są płatne.
Program kształcenia opiera się na przedmiotach odwołujących się do języka, literatury i kultury. W siatce zajęć znajdziesz na przykład:
-
praktyczną naukę języka angielskiego,
-
językoznawstwo ogólne,
-
teorie literatury,
-
teksty i konteksty,
-
kulturę współczesną krajów angielskiego obszaru językowego,
-
metodologię badań językoznawczych lub metodologię badań literaturoznawczych
-
i wiele innych.
Dobór przedmiotów zależy od wybranej ścieżki językoznawczej i literaturoznawczej. Siatka zajęć przewiduje przedmioty obowiązkowe, obieralne i specjalnościowe. W ofercie specjalizacji widnieją specjalizacja nauczycielska oraz specjalizacja translatorska. Pamiętaj, że oferty specjalnościowe są zmienne i zależą od zainteresowań studentów, dlatego warto weryfikować aktualne propozycje na stronach internetowych uczelni w Zielonej Górze.
Absolwenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, historii literatury, kultury krajów anglosaskich. Zdobywają umiejętności odnoszące się do analizy i interpretacji tekstów literackich i pozaliterackich, analizy wypowiedzi językowej, umiejętnie gromadzą i przetwarzają informacje, rozwijają także kompetencje społeczne i zyskują zdolność efektywnej pracy w grupie.
1. Dla kogo ten kierunek?
Język angielski w XXI wieku uchodzi prawdopodobnie za najpopularniejszy język świata i odpowiada uniwersalności języka łacińskiego jeszcze w czasach średniowiecza. Jednym z najpopularniejszych twórców anglojęzycznych jest oczywiście Szekspir. Badania wykazują, że do języka angielskiego wprowadził on od siedmiuset do tysiąca siedmiuset nowych słów, których na studiach czy podczas kursów językowych uczymy się do dzisiejszego dnia.
Studia filologiczne w Zielonej Górze w zakresie filologii angielskiej przyciągają do siebie pasjonatów języków obcych oraz wielbicieli literatury i kultury anglosaskiej. Jeśli masz predyspozycje językowe i chciałabyś/chciałbyś rozwijać się czy rozpocząć naukę w zakresie języka angielskiego, kierunek filologia angielska w Zielonej Górze będzie idealny dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia angielska możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku filologia angielska w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak filologia angielska możesz realizować na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Humanistycznym. Uczelnia zapewnia gruntowne wykształcenie filologiczne i tworzy specjalistów najlepszych w swoim fachu.
4. Praca po studiach
Uczelnie w Zielonej Górze zapewniają swoim absolwentom skrupulatnie opracowany zakres wiedzy, który przysłuży się następnie do pracy w zawodzie. Studenci uczą się jak gromadzić i przetwarzać niezbędne informacje oraz aktywnie uczestniczyć w życiu społeczno-kulturowym.
Absolwenci osiągają bardzo wysoki poziom językowy zarówno w piśmie, jak i mowie. Dzieje się to w zakresie języka angielskiego i dodatkowego języka obcego nowożytnego. Studenci przygotowywani są do pracy w szkolnictwie, biurach tłumaczeń, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, wydawnictwach, branży turystyczno-hotelarskiej, urzędach i instytucjach, współpracują z partnerami zagranicznymi, w firmach i u innych podmiotów gospodarczych. Niejednokrotnie znajdują zatrudnienie także w wymiarze sprawiedliwości, na przykład jako tłumacze przysięgli lub otwierają własną działalność gospodarczą, na przykład biura tłumaczeniowe.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na przedmiotach związanych z językiem, literaturą czy kulturą. W siatce zajęć znajdziesz na przykład: językoznawstwo ogólne, teorie literatury, praktyczną naukę języka angielskiego, język obcy specjalistyczny, kulturę współczesną krajów anglosaskiego obszaru językowego, metodologie badań literaturoznawczych bądź językoznawczych. Przedmioty są zarówno obieralne, jak i obowiązkowe. Realizowanie wielu z nich zależy od ścieżki zawodowej (to znaczy językoznawstwa bądź literaturoznawstwa) oraz wybranej specjalności.
W programie studiów na kierunku filologia angielska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
językoznawstwo ogólne
-
teorie literatury
-
praktyczną naukę języka angielskiego
-
język obcy specjalistyczny
-
kulturę współczesną krajów anglosaskiego obszaru językowego
-
metodologie badań literaturoznawczych bądź językoznawczych