Psychologia, jako nauka poświęcona człowiekowi, skupia się przede wszystkim na dogłębnym analizowaniu ludzkiej psychiki. Rosnące w społeczeństwie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną sprawia, że zawód ten dynamicznie rozwija się na światowym rynku.
Student psychologii ma okazję z bliska przyjrzeć się procesom zachodzącym w ludzkim umyśle, a także poznać zachowania i mechanizmy kierujące życiem człowieka. Program kierunku przewiduje zapoznanie studenta z najważniejszymi założeniami teoretycznymi, które niezbędne są do niesienia zawodowego wsparcia psychologicznego.
Kompleksowa wiedza umożliwia absolwentom psychologii prowadzenie badań za pomocą samodzielnie skonstruowanych psychologicznych narzędzi diagnostycznych. Studiując psychologię, możesz rozwinąć swoje umiejętności analityczne oraz komunikacyjne, a także nauczysz się tego, w jaki sposób stawiać trafne diagnozy i planować skuteczne leczenie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
online
sprawdź wszystko o: psychologia studia w Łodzi
Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku psychologia przewidują w programie zajęcia poświęcone zagadnieniom biologicznym, etycznym i wychowawczym. Studenci psychologii w trakcie nauki poznają rozwiązania stosowane w różnorodnych terapiach – rozpoznają niewłaściwości wychowawcze lub rozwojowe u podopiecznego, uczą się diagnozy pacjenta i wdrażania odpowiedniego procesu jego leczenia.
Przykładowe przedmioty na kierunku psychologia:
-
elementy logiki
-
neurobiologiczne mechanizmy zachowania człowieka
-
emocje i motywacja
-
psychologia wychowania
-
psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia
-
osobowość
-
psychopatologia
-
psychologia stresu
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studia na tym kierunku pozwalają studentowi zdobyć w szczególności wiedzę teoretyczną, która niezbędna jest do rozpoczęcia pracy na stanowisku psychologa. Nauczysz się, jak przeprowadzać wywiad z pacjentem, a także zrozumiesz istotę emocji i relacji międzyludzkich w życiu człowieka.
Oprócz zagadnień dotyczących diagnostyki pacjenta poznasz także etykę zawodową psychologa i dowiesz się tego, w jaki sposób zapewnić swojemu podopiecznemu odpowiednią opiekę terapeutyczną.
Absolwent psychologii nie tylko dowiaduje się, w jaki sposób pomagać pacjentom potrzebującym wsparcia psychologicznego, ale także rozpoznaje niewłaściwości rozwojowe człowieka – zarówno pod kątem psychicznym, jak i biologicznym.
Umiejętności
Uczelnie umożliwiają studentom zapoznanie się z powszechnymi praktykami stosowanymi przez specjalistów. Kierunek ten przewiduje nowoczesne rozwiązania, które pomagają studentowi jak najlepiej pojąć specyfikę ludzkiego umysłu. W trakcie studiowania nauczysz się tego, jak słuchać pacjenta oraz jak interpretować jego zachowania.
Absolwent psychologii potrafi stawiać rzetelne diagnozy oraz wprowadzać indywidualny dla każdego pacjenta proces leczenia. Dzięki prowadzeniu praktycznych prac student poznaje specyfikę zawodu psychologa – zauważa dynamiczny rozwój tego zawodu i śledzi zmieniające się trendy psychologii.
Student psychologii w trakcie realizacji programu nauczania zdobywa niezbędne do prowadzenia samodzielnych badań zdolności. Absolwent tego kierunku nie tylko potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną i metodologiczną, ale także potrafi tworzyć diagnostyczne narzędzia psychologiczne i przeprowadzać dogłębne analizy ich wyników.
Najważniejsze zdolności, które nabywa student psychologii:
-
zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy teoretycznej
-
planowanie i przeprowadzanie badań empirycznych
-
konstruowanie diagnostycznych narzędzi psychologicznych
-
analiza wyników przeprowadzanych badań
-
umiejętność pracy indywidualnej z pacjentem
-
umiejętność pracy w nieoczekiwanych warunkach.
Jak wyglądają studia stacjonarne
Studia stacjonarne umożliwiają studentowi zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia na terenie uczelni. Dzięki specyfice nauczania stacjonarnego student ma okazję zapoznać się szczegółowo z charakterystyką danego kierunku.
Stacjonarne studiowanie umożliwia studentom nawiązywanie relacji, które stanowią niewątpliwe wsparcie w toku nauczania. Bezpośredni kontakt ze specjalistami lub osobami doświadczonymi nie tylko pozwoli Ci na pogłębienie swojej wiedzy teoretycznej, ale także zapozna Cię dokładniej z zawodem, który Cię interesuje.
Stacjonarne kształcenie na uczelniach publicznych przeważnie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, co zachęca studentów do podejmowania się nauki „na miejscu”. Niestety uczelnie publiczne mają ograniczoną liczbę miejsc, możesz jednak podjąć się nauki na uczelni niepublicznej – to rozwiązanie niestety wiąże się z opłatami za studia.
Zajęcia w trybie stacjonarnym najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach dziennych. Taki program umożliwia studentom podjęcie się pracy poza godzinami studiów lub w weekendy. Studia stacjonarne to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zdobywać wiedzę zawodową, nie tracąc przy tym możliwości prowadzenia bezpośredniej współpracy z innymi uczestnikami zajęć.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Łodzi
studia niestacjonarne w Łodzi
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Student psychologii to przede wszystkim osoba zainteresowana emocjonalnym i uczuciowym aspektem życia społecznego. Od przyszłego psychologa wymaga się zdolności słuchania i prowadzenia rzetelnych analiz. Idąc na studia na kierunku psychologia, musisz być zatem cierpliwy i empatyczny. Zdolność rozumienia drugiego człowieka jest niezbędna w pracy psychologa.
Studiując psychologię, powinieneś być przygotowany do nawiązywania kontaktów z ludźmi. Aby w pełni wykorzystać możliwości tego kierunku, należy interesować się rozwojem człowieka zarówno pod kątem psychicznym, jak i biologicznym.
Potencjalny kandydat powinien chcieć stale kształcić się i podążać za zmieniającymi się trendami psychologicznymi. Ponadto przyszły psycholog powinien być gotowy do działania w warunkach stresujących i czuć potrzebę niesienia pomocy.
Predyspozycje charakteryzujące studenta psychologii:
-
ciekawość ludzkiej natury
-
umiejętność pracy w stresie
-
umiejętność słuchania
-
komunikatywność
-
otwartość
-
chęć niesienia pomocy
-
chęć ciągłego rozwoju
-
zdolność empatii
-
zdolności analityczne
Gdzie studiować na kierunku psychologia w Łodzi
Uczelnie na których można studiować stacjonarnie kierunek psychologia w Łodzi
czytaj dalej
uczelnie w Łodzi
psychologia studia niestacjonarne w Łodzi