Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć oraz założenia programowe ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie w Trójmieście. Studenci uczęszczają na zajęcia z rysunku, projektowania architektury, makietowania, wspomagania komputerowego, technik prezentacji projektów. Mogą wybrać kierunek wiodący, to znaczy tworzenie mebli, wnętrz miejskich, scenografii.
Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, pracowniach komputerowych i artystycznych. Studenci poznają nowoczesne technologie w sztukach projektowych oraz ich powiązania z tradycjami rzemiosł artystycznych, które są związane z projektowaniem przestrzeni kulturowych. Uczą się projektować nowoczesne przestrzenie i formy użytkowe, również w zakresie obiektów pływających (jachty, statki, okręty) i krajobrazu kulturowego regionu Pomorza.
W programie studiów na kierunku Architektura wnętrz znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
projektowanie architektury wnętrz
-
projektowanie przestrzeni wystawienniczych
-
podstawy projektowania mebla
-
struktury rzeźbiarskie, malarstwo
-
fotografika
-
kolor w kreacji wnętrza
-
historia architektury
-
historia sztuki
-
projektowanie komputerowe 2D i 3D
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku architektura wnętrz to dziedzina np. projektowania przestrzeni wewnętrznych, w tym pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, handlowych, a także wystawowych i publicznych. Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, wizualizacji, technologii oraz materiałów wykończeniowych. W trakcie nauki studenci uczą się projektowania wnętrz, w tym analizy przestrzeni, dobierania kolorów i materiałów, projektowania oświetlenia, aranżacji mebli oraz tworzenia wizualizacji 2D i 3D.
Ważnym elementem kształcenia jest także nauka technologii budowlanych, materiałów wykończeniowych oraz projektowania instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Do predyspozycji na studia na kierunku architektura wnętrz należy między innymi umiejętność przestrzennego myślenia, kreatywność, umiejętność pracy z narzędziami komputerowymi, zmysł estetyczny oraz zdolności manualne. Wiedza z zakresu rysunku i malarstwa, jak również znajomość języków obcych, w szczególności angielskiego, będą również bardzo pomocne w przyszłej pracy na tym kierunku.
Absolwenci kierunku architektura wnętrz mają szerokie perspektywy zawodowe. Mogą pracować jako projektanci wnętrz, dekoratorzy, styliści wnętrz, a także konsultanci ds. aranżacji wnętrz w firmach budowlanych, architektonicznych, meblowych oraz w dziale projektowym w sklepach meblowych i wnętrzarskich. Ponadto, absolwenci mogą prowadzić własne biura projektowe oraz pracować jako nauczyciele w szkołach artystycznych i technicznych.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek architektura wnętrz w Trójmieście
Największe szanse na dostanie się na kierunek architektura wnętrz w Trójmieście mają absolwenci szkół średnich o profilu ogólnokształcącym z rozszerzeniami z przedmiotów artystycznych i technicznych. Szczególnie istotne są przedmioty takie jak rysunek techniczny, malarstwo, historia sztuki, matematyka oraz fizyka.
Absolwenci techników budowlanych i szkół plastycznych również mają dobre przygotowanie do studiowania architektury wnętrz. Z kolei szkoły plastyczne rozwijają umiejętności rysunkowe, które są kluczowe na egzaminach wstępnych oraz w późniejszej pracy zawodowej. Podstawą kwalifikacji jest wielozadaniowy egzamin praktyczny i przegląd portfolio oraz wynik rozmowy kwalifikacyjnej.
Sprawdź
Czy studia na kierunku architektura wnętrz w Trójmieście są trudne
Studia na kierunku architektura wnętrz w Trójmieście są wymagające i złożone, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Studenci muszą opanować szeroki zakres umiejętności, od podstaw projektowania, przez zaawansowane techniki rysunkowe, aż po znajomość materiałów budowlanych i zasad ergonomii. Program studiów obejmuje przedmioty takie jak rysunek techniczny, projektowanie wnętrz, historia sztuki, teoria koloru, materiały i technologie budowlane oraz zarządzanie projektami.
W trakcie studiów studenci uczą się nie tylko teorii, ale również zdobywają praktyczne umiejętności poprzez liczne projekty i ćwiczenia. Każdy projekt wymaga precyzyjnego planowania i umiejętności analitycznego myślenia. Kluczowe jest zaangażowanie, kreatywność, umiejętność pracy pod presją czasu oraz gotowość do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na architekturze wnętrz w Trójmieście
W programie kształcenia na kierunku architektura wnętrz w Trójmieście znajduje się wiele złożonych przedmiotów, jednak za najtrudniejsze powszechnie uznawane są te związane z projektowaniem i rysunkiem technicznym. Przedmiot taki jak projektowanie wnętrz jest szczególnie wymagający, ponieważ wymaga od studentów dogłębnej wiedzy technicznej oraz umiejętności praktycznych.
Rysunek techniczny to kolejny przedmiot, który może sprawiać trudności. Ponadto, przedmioty związane z technologią budowlaną, takie jak materiały i technologie budowlane, również mogą być trudne. Kluczem do sukcesu na tych studiach jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, sumienna i skrupulatna nauka oraz systematyczność.
Czy studia na kierunku architektura wnętrz w Trójmieście to studia z przyszłością
Studia na kierunku architektura wnętrz w Trójmieście można uznać za studia z przyszłością. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych architektów wnętrz stale rośnie, a profesjonalne projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej pożądane. Interdyscyplinarna wiedza oraz obszerne umiejętności absolwentów sprawiają, że są oni poszukiwanymi kandydatami na rynku pracy. Aby zwiększyć prawdopodobieństwa sprawnego zatrudnienia należy już w trakcie studiów zdobywać doświadczenie zawodowe za pośrednictwem staży i praktyk.
Architekci wnętrz są poszukiwani nie tylko w branży mieszkaniowej, ale także w sektorze usługowym i komercyjnym. Ponadto, rozwój technologii i nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa i designu wnętrz otwiera nowe możliwości dla absolwentów kierunku architektura wnętrz.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na architekturę wnętrz w Trójmieście
Proces rekrutacji na studia na kierunku architektura wnętrz w Trójmieście jest wymagający i konkurencyjny. Głównymi kryteriami rekrutacyjnymi jest ocena portfolio oraz wyniki dodatkowych testów i rozmów kwalifikacyjnych. Dlatego też, aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się na kierunek architektura wnętrz, warto skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności manualnych.
Warto dopracować również swoje portfolio. Powinno ono zawierać prace plastyczne, rysunki, projekty wnętrz oraz inne prace artystyczne, które prezentują umiejętności i kreatywność kandydata. Warto zadbać o różnorodność prac w portfolio oraz ich wysoką jakość, aby zaprezentować swoje umiejętności z jak najlepszej strony.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku architektura wnętrz w Trójmieście jest matematyka
Studia na kierunku architektura wnętrz w Trójmieście nie koncentrują się głównie na nauce matematyki, jednakże podstawy matematyczne są istotne w procesie projektowania i planowania przestrzeni wnętrz. Podczas studiów studenci mogą natknąć się na przedmioty, które zawierają elementy matematyczne, takie jak geometria, proporcje, czy obliczenia powierzchni i objętości.
Matematyka może być wykorzystywana przy obliczaniu metrażu pomieszczeń, kalkulacji materiałów potrzebnych do wykończenia wnętrza, czy też przy planowaniu rozkładu mebli w przestrzeni. Jednakże studenci bardziej skupiają się na projektowaniu, sztuce, historii architektury, oraz technikach wizualizacji i prezentacji projektów.