Ochrona środowiska studia Warszawa 2024 | woj. mazowieckie
Ochrona środowiska w Warszawie to 3-letnie, 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 10 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi ekologa. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii, hydrologii czy klimatologii.
Studia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie
|
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Opis kierunku
Studia w Warszawie na kierunku ochrona środowiska poświęcone są zagadnieniom z zakresu ekologii, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. W trakcie nauki studenci poznają potrzeby środowiskowe wielu ekosystemów oraz nauczą się jak wdrażać działania prewencyjne. Absolwenci tego kierunku potrafią projektować i wdrażać technologie oczyszczania wód i powietrza, identyfikować i oceniać skalę zagrożeń dla środowiska przyrodniczego, korzystać z przepisów prawnych dotyczących ochrony środowiska, potrafi inwentaryzować i waloryzować różnorakie ekosystemy oraz zarządzać energią. W programie studiów znajdują się zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci zyskają doświadczenie z narzędziami, które wykorzystają w przyszłej pracy w terenie oraz laboratoriach.
Studenci kierunku ochrona środowiska w Warszawie zdobędą kompleksową wiedzę biologiczną i przyrodniczą. Ponadto nauczą się zarządzania środowiskiem naturalnym oraz podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i ekologii. Co więcej, dowiedzą się w jaki sposób wykorzystać odnawialne źródła energii oraz wdrażać systemy nowoczesnej gospodarki odpadowej.
Absolwenci ochrony środowiska mogą szukać pracy w placówkach, które odpowiadają za działania związane z ochroną przyrody. Są wśród nich urzędy i służby ochrony środowiska, organy kontrolne oraz placówki naukowe. Ponadto, ukończenie kierunku ochrony środowiska w niektórych uczelniach umożliwi absolwentowi nauczanie przyrody lub innych przedmiotów o profilu biologicznym w szkołach. W ciągu ostatnich lat wśród absolwentów tego kierunku studiów dużą popularnością cieszą się również takie zawody jak np.: specjalista z zakresu odnawialnych źródeł energii, koordynator bądź planner gospodarki wodno-ściekowej czy specjalista zajmujący się doskonaleniem procesów logistycznych z zakresu ochrony środowiska.
Studia można podjąć na 5 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na ochronie środowiska w Warszawie w 2024 r. zaczynają się od 8880 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 wyniósł: na UKSW 61,7 punktu, na UW 50,39 pkt., PW 88 pkt.
W Warszawie ochronę środowiska możesz studiować w ramach kierunku na 4 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Warszawskim, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Gdzie studiować ochronę środowiska bezpłatnie w Warszawie
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska, w roku akademickim 2024/2025, Politechnika Warszawska oferuje 60 miejsc, a Uniwersytet Warszawski 34 miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Bezpłatne nauczanie oferuje również Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 8880 do 9480 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek ochrona środowiska - uczelnie w Warszawie
Sprawdź
W procesie rekrutacji na studia w Warszawie na kierunku ochrona środowiska w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, matematyka. l ochrona środowiska Warszawa - przedmioty maturalne
Żeby dostać się na studia na kierunku Ochrona środowiska w Warszawie, należy wykazać się doskonałą znajomością biologii, chemii i fizyki podczas egzaminu maturalnego, gdyż są to przedmioty wiodące w procesie rekrutacji dla większości warszawskich uczelni. Warto pamiętać, żeby na bieżąco śledzić aktualne ustalenia poszczególnych uczelni w Warszawie, gdyż procedury rekrutacyjne mogą ulegać zmianie.
Ochrona środowiska Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - przedmioty maturalne
W procesie rekrutacji 2024/2025 na pychologia w UKSW wymagane są 2 przedmioty maturalne: język polski i język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, matematyka, fizyka z astronomią, historia, geografia, chemia, wiedza o społeczeństwie lub filozofia. dowiedz się więcej
Ochrona środowiska Uniwersytet Warszawski (UW) - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia 2024/2025 na kierunku ochrona środowiska na Uniwersytecie Warszawskim wśród przedmiotów maturalnych muszą uwzględnić 5 wymaganych przedmiotów maturalnych, do których należą język polski, matematyka, jeden język obcy (angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski, portugalski, szwedzki, słowacki), biologia oraz jeden przedmiot spośród: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka lub informatyka. dowiedz się więcej
Ochrona środowiska Politechnika Warszawska - przedmioty maturalne
W rekrutacji 2024/2025 na kierunek ochrona środowiska na Politechnice Warszawskiej uwzględniane są 3 obowiązkowe przedmioty maturalne: matematyka oraz język obcy, a także jeden przedmiot spośród: fizyka, chemia, informatyka, biologia albo geografia. dowiedz się więcej
Ochrona środowiska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - przedmioty maturalne
Kandydaci na kierunek ochrona środowiska w rekrutacji 2024/2025 prowadzonej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wśród przedmiotów maturalnych mogą uwzględnić: biologią albo chemię, albo matematykę, albo geografię. dowiedz się więcej
Rekrutacja na ochronę środowiska w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych.
Jak wygląda rekrutacja na ochronę środowiska w Warszawie
Po otrzymaniu wyników maturalnych i upewnieniu się, że są one wystarczające do rozpoczęcia studiów na kierunku Ochrona środowiska w Warszawie, należy przystąpić do elektronicznej rejestracji kandydatów poprzez uzupełnienie internetowego formularza o wyniki procentowe przedmiotów wiodących lub oceny ukończenia poprzedniego etapu edukacji na studiach wyższych.
Ochrona środowiska - rekrutacja na uczelniach w Warszawie:
sprawdź rekrutacja na studia w Warszawie
Jakie progi na ochronę środowiska w Warszawie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na ochronę środowiska rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej: na Uniwersytecie Warszawskim 50,39 punktu, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 61,70 pkt., na Politechnice Warszawskiej 88 pkt.
czytaj dalej:
Limity miejsc
Rekrutacja na uczelnie odbywa się w ramach limitu miejsc na poszczególnych kierunkach. Zakwalifikowani zostają ci kandydaci, którzy zdobyli odpowiednią liczbę punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym, a także zajęli wysokie miejsce w liście rankingowej.
Limity miejsc na kierunku ochrona środowiska w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska: 60
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: 60
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 50
-
Uniwersytet Warszawski: 34
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
czytaj dalej
Kiedy wyniki rekrutacji
Informacje na temat wyników rekrutacji oraz listy rankingowye na poszczególne kierunki publikowane są przez uczelnie w ustalonym przez nie terminie. Dane w tym zakresie umieszczane są w prywatnym profilu kandydata w systemie IRK lub ERK, dzięki czemu może on poznać liczbę zdobytych w postępowaniu kwalifikacyjnym punktów, na podstawie której zostanie on przyjęty lub odrzucony.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Uniwersytet Warszawski – 22 lipca 2024
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 22 lipca 2024
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – lipiec 2024
-
Politechnika Warszawska – 18 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Kandydaci, którym udało się dostać na wybrany kierunek studiów, powinni dopełnić wszystkich niezbędnych formalności – dokumenty rekrutacyjne składać można najczęściej osobiście w siedzibie uczelni, jednak niektóre szkoły wyższe dopuszczają także możliwość wysłania kompletu za pomocą poczty elektronicznej lub tradycyjnej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zakwalifikowani na studia kandydaci mają zazwyczaj kilka dni od ogłoszenia wyników rekrutacji na dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych do wybranej uczelni. Terminy na dopełnienie tych formalności różnią się w zależności od indywidualnej decyzji uczelni. Należy dostarczyć kompletny zestaw dokumentów nie później niż wymaga tego szkoła – osoby, które nie spełnią tych wymogów, mogą zostać skreślone z listy osób przyjętych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Uniwersytet Warszawski – od 23 do 25 lipca 2024
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – lipiec 2024
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – lipiec 2024
-
Politechnika Warszawska – od 19 do 24 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
59 Uczelni w Warszawie
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie