Filologia polska to kierunek idealny dla osób, które interesują się literaturą i językiem polskim. Tego typu studia umożliwią Ci zdobycie rzetelnego wykształcenia, które obejmuje nie tylko wiedzę literaturoznawczą i językoznawczą, ale także kulturową.
Propozycja kształcenia, która odnosi się stricte do filologii polskiej, przygotują Cię do pełnienia roli nauczyciela, ale także dziennikarza, reportera, wydawcy, redaktora, animatora ruchu kulturalnego.
Interdyscyplinarny kierunek rozwijany jest przez propozycje specjalizacyjne, które mają znaczący wpływ na wybór ścieżki kariery. Pamiętaj także, że po filologii polskiej nie musisz zajmować się nauczaniem. Studia w tym zakresie dają wiele możliwości rozwoju zawodowego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia polska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku filologia polska w Bydgoszczy realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Kierunki filologiczne możesz studiować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W kompleksowo opracowanym programie studiów na kierunku filologia polska znajdziesz takie przedmioty jak: nauka o współczesnej polszczyźnie: fonetyka i fonologia, historia filozofii, metodologia badań literaturoznawczych, analiza i interpretacja literaturoznawcza, literatura pozytywizmu.
Studenci uczęszczają na zajęcia z różnych modułów tematycznych, chociażby z modułu odnoszącego się do krytyki literackiej i artystycznej z elementami kreatywnego pisania, do modułu nauczycielskiego czy z zakresu edytorstwa naukowego. Kształcenie specjalistyczne z pewnością w znaczący sposób wpłynie na dalszą drogę zawodową.
Studenci zdobywają bądź rozwijają umiejętności analityczne i językowe. Uczą się także różnych stylów pisania oraz poprawności językowej.