Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Chociaż pierwsza z nich czeka każdego z nas bez względu na działania, na drugą możemy mieć realny wpływ. Podatki i doradztwo podatkowe to kierunek stworzony z myślą o kształceniu przyszłych specjalistów, dzięki którym rozliczanie składek stanie się o wiele prostsze.
Kierunek ten adresowany jest przede wszystkim do osób zainteresowanych ekonomią, rachunkowością, finansami i matematyką, bowiem na gruncie tych nauk ukształtowane zostaną bardziej specyficzne i ściśle powiązane ze specyfiką przyszłej pracy zawodowej. Pamiętaj, aby przed aplikacją na studia upewnić się, że ich charakter w pełni ci odpowiada. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na odniesienie sukcesu.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku podatki i doradztwo podatkowe możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia pierwszego stopnia na kierunku podatki i doradztwo podatkowe mają charakter studiów licencjackich. Składają się one z sześciu semestrów, co w praktyce oznacza, że na ich ukończenie poświęcisz trzy lata.
Następnie możesz uczyć się na dwuletnich magisterskich studiach drugiego stopnia, jeśli zależy ci na poszerzeniu cennych kompetencji zawodowych.
Podatki i doradztwo podatkowe realizowane są stacjonarnie i niestacjonarnie.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Czego będziesz miał okazję się nauczyć podczas studiów na kierunku podatki i doradztwo podatkowe w Trójmieście? Poznasz tajniki rachunkowości, nauczysz się obsługi profesjonalnych programów statystycznych, które przydadzą ci się podczas analizowania danych ekonomicznych.
Poszerzysz umiejętność logicznego myślenia oraz sprawnego rozwiązywania złożonych zadań, dzięki licznym zajęciom matematycznym, a ponadto poznasz zagadnienia prawne, określające kwestie podatków i ich rozliczania.