Chemia żywności to jeden z kierunków kształcenia, który został przygotowany przez uczelnie w Warszawie. Studenci podczas siedmiu semestrów kształcenia zdobywać będą rozległą wiedzę i kwalifikacje nie tylko podczas wykładów, lecz przede wszystkim podczas ćwiczeń laboratoryjnych.
Chemia żywności może wydawać się dziś innowacyjną propozycją kształcenia, ale warto wziąć ją pod uwagę podczas planowania swojej intelektualnej ścieżki rozwoju. Dziś bowiem przemysł rolno-spożywczy uchodzi za jeden z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarczych. Współcześnie zwiększają się konsumenckie wymagania – każdy chce mieć bowiem pewność, że jakość spożywanych przez niego produktów jest wysoka. Tak wysoką jakość mogą zapewnić wyłącznie mądrze i świadomie wdrażane rozwiązania związane z chemią żywności.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku chemia żywości możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Studia na kierunku chemia żywności w Warszawie można odbyć podczas kształcenia I stopnia. Podczas nauki studenci otrzymają wiedzę i kwalifikacje umożliwiające podjęcie pierwszych aktywności zawodowych. Warto zadbać o kontynuację kształcenia podczas studiów II stopnia, ale na kierunku pokrewnym.
Uczelnie w Warszawie przygotowały dla swoich studentów dwa tryby kształcenia – studia stacjonarne, czyli dzienne oraz studia niestacjonarne. Nauka w tym drugim trybie pozwala na większą elastyczność, zajęcia odbywają się wtedy podczas weekendowych zjazdów. To wtedy też można uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach czy porozmawiać z wykładowcami. Należy pamiętać jednak, że studia niestacjonarne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki takie jak chemia żywności mają przemyślane programy kształcenia. Znalazły się w nich wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia w laboratoriach. Studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia otrzymują rozbudowaną wiedzę z zakresu ścisłego, która staje się puntem wyjścia do świadomego wykonywania różnorodnych działań.
Jakie umiejętności można wykształcić zatem na kierunku chemia żywności? Studenci uczą się, jak wykorzystać wiedzę z zakresu różnych obszarów analityki żywności, chemii analitycznej czy też podstawową wiedzę z technologii żywienia umożliwiającą podejmowanie aktywności zawodowej w sprofilowanych podmiotach czy też jak ocenić jakość produktu z wykorzystaniem metod analitycznych i fizyko-chemicznych.