Socjologia to niezwykły kierunek wpisujący się w kategorię studiów psychologicznych i społecznych. Głównym zainteresowaniem tej dziedziny są problemy społeczne, a także szukanie skutecznych sposobów ich rozwiązywania.
Studia w tym zakresie umożliwiają zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności, niezwykle potrzebnych do działania w zakresie rozpoznawania ryzyka społecznego, obszarów patologii, ekskluzji i inkluzji społecznej, a tym samym do przeciwdziałania tego typu negatywnym zjawiskom.
Ważne jest, by kandydaci wybierający się na socjologię byli otwarci i komunikatywni, nastawieni na pracę z drugim człowiekiem. Ukończenie kształcenia w zakresie studiów społecznych umożliwi Ci podjęcie pracy w charakterze analityka społecznego, badacza rynku czy specjalisty HR.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Socjologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek socjologia w Łodzi możesz realizować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na etapie licencjatu.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci socjologii w Łodzi mają wiele perspektyw rozwoju dzięki różnorodnym opcjom specjalizacyjnym, które jednocześnie w znaczący sposób wpływają na wybór ścieżki kariery.
Interdyscyplinarnie tworzone programy studiów wypełnione są najważniejszymi przedmiotami, które pozwolą Ci zdobyć najważniejsze informacje z zakresu socjologii polityki, kultury i sztuki, socjologii problemów społecznych, makrostruktur i mikrostruktur.
Poznasz historię myśli socjologicznej i myśli społecznej, a jednocześnie będziesz mógł/mogła obserwować, jak dynamicznie zmienia się współczesne społeczeństwo polskie.
Dzięki realizowanym przedmiotom, a także praktykom zawodowym wykształcisz umiejętność rozpoznawania ryzyka społecznego, poznasz techniki negocjacji i mediacji oraz będziesz w stanie wykorzystać je w praktyce, a także z pełną swobodą zaczniesz poruszać się w systemach instytucjonalnych.