Filologia włoska to kierunek studiów, na którym języka możesz uczyć się od podstaw lub od razu możesz trafić do grupy średniozaawansowanej. W Łodzi znajdziesz także interesujące specjalizacje, które rozpoczynasz już od pierwszego semestru. Mają one znaczenie dla Twojej późniejszej ścieżki kariery.
Możesz wybrać translatorykę, językoznawstwo bądź kulturoznawstwo. Specjalności są jednak zmienne, dlatego warto śledzić informacje na ten temat na stronach łódzkich uczelni.
Zajęcia dydaktyczne przedmiotów kierunkowych i specjalizacyjnych na początku prowadzone są w języku polskim, później zaś w języku włoskim. Program studiów przewiduje także kurs językowy z drugiego języka nowożytnego, jak również szereg przedmiotów obejmujących dziedziny językoznawstwa, literatury i kultury włoskiej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia włoska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku filologia włoska w Łodzi realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Uczelnie w Łodzi umożliwiają językowe kształcenie w zakresie tego typu studiów filologicznych przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku i wypełnione są zajęciami obowiązkowymi, dodatkowymi i specjalizacyjnymi oraz praktykami zawodowymi.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci filologii włoskiej zdobywają szeroką wiedzę obejmującą językoznawstwo, literaturoznawstwo i kulturoznawstwo włoskie. Towarzyszy im przy tym specjalistyczne słownictwo, obejmujące terminologię języka sztuki, humanistyki, prawa i administracji, instytucji UE, informatyki, techniki, nauk ścisłych, nauk przyrodniczych i medycyny.
Obowiązkowa jest praktyczna nauka języka włoskiego oraz rozwijanie potrzebnych kompetencji językowych, wśród których duże znaczenie ma gramatyka praktyczna, leksyka, wypowiedź ustna i pisemna, ale także analiza tekstów.
Przyszli filolodzy zgłębiają techniki translatorskie, jednocześnie zdobywając odpowiednie kompetencje związane z tłumaczeniami ustnymi, pisemnymi, audiowizualnymi.
Studenci poznają terminologie specjalistyczne w kontekście dwujęzycznym, ale także zdobywają wiedzę, która obejmuje historię Włoch, kulturę i historię sztuki włoskiej.