Mechanika i budowa maszyn to studia, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem studentów pasjonujących się naukami technicznymi i ścisłymi, którzy chcieliby zawodowo rozwijać się w tym kierunku. Popularność powyższego kierunku wiąże się z powszechnym zastosowaniem maszyn i nowoczesnych technologii w przemyśle oraz codziennym życiu. Dlatego też, specjaliści posiadający wszechstronną wiedzę i umiejętności z obszaru projektowania i eksploatacji tego typu urządzeń mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
Osoby, które zdecydują się aplikować na kierunek mechanika i budowa maszyn w Szczecinie powinny spełnić kilka istotnych warunków. Jedną z ważniejszych kwestii będzie zainteresowanie naukami matematycznymi i technicznymi oraz umiejętność analitycznego myślenia. Dodatkowym atutem mogą być zdolności manualne oraz skrupulatność w wykonywaniu powierzonych obowiązków zawodowych.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy aplikują na kierunek mechanika i budowa maszyn będą mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty zajęć i wykładów akademickich. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
podstawy nauki o materiałach
-
informatyka
-
obróbka użytkowa części maszyn
-
dynamika układów mechanicznych
Jako student będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie idealnie dopasowana do twoich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych. W czasie studiów wykształcisz również szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, nauczysz się projektowania, konstruowania i wytwarzania specjalistycznych maszyn przemysłowych. Co więcej, poznasz zaawansowane narzędzia informatyczne i poznasz metody programowania oraz modelowania 3D.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie
Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia I stopnia) - uczelnie w Szczecinie