Współcześnie, w dobie komputeryzacji i informatyzacji przemysłu, maszyny i nowoczesne urządzenia często wspomagają, a niekiedy nawet następują pracę ludzkich rąk. Tego typu rozwiązanie pozwala osiągnąć lepsze i szybsze efekty oraz przynosi większe korzyści finansowe, dlatego też jest powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorców na całym świecie. Tego typu tendencje wiążą się ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów z obszaru budowy, projektowania oraz eksploatacji maszyn przemysłowych. W odpowiedzi na te potrzeby powstał kierunek mechanika i budowa maszyn w Szczecinie.
Osoby, które zdecydują się aplikować na powyższe studia techniczne powinny spełnić kilka istotnych warunków. Jedną z ważniejszych kwestii będzie zainteresowanie naukami matematycznymi, informatycznymi i technicznymi. Jeżeli dodatkowo masz zdolność analitycznego myślenia to kierunek mechanika i budowa maszyn w Szczecinie będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku mechanika i budowa maszyn będziesz miał możliwość korzystania z bogatej oferty zajęć i wykładów akademickich, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Maszyny technologiczne
-
Napędy elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne
-
Podstawy automatyki i robotyki
-
Podstawy eksploatacji maszyn
W czasie studiów przede wykształcisz niezwykle cenne umiejętności praktyczne, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Tym samym nauczysz się zasad projektowania, konstruowania i wytwarzania specjalistycznych maszyn przemysłowych czy urządzeń typowych dla siłowni okrętowej. Studenci nauczą się również stosowania zaawansowanych narzędzi i programów komputerowych, stosowanych w procesie projektowania i programowania maszyn. Program kształcenia zakłada realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie
Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia II stopnia) - uczelnie w Szczecinie