Publiczne uczelnie i szkoły wyższe w Poznaniu
Na terenie miasta Poznania funkcjonuje 8 uczelni publicznych, które kształcą w zakresie nauk humanistycznych, inżynieryjno - technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, sztuki oraz teologii.
Mówi się, że matura to najważniejszy egzamin w życiu. Jest w tym trochę racji, ponieważ to właśnie w dużej mierze od niej zależy przyszłość młodego człowieka. Należy jednak pamiętać o tym, że niezdana matura wcale nie jest "porażką życia", ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu pokutowało właśnie takie przekonanie. Uczeń zawsze może podejść do niej po raz drugi, a okazuje się też, że studiowanie bez matury również jest możliwe.
Jednak wracając do scenariusza zdanej matury – gdy minie wam już euforia – pora na spokój i poczynienie kolejnych ważnych życiowych kroków. Mianowicie, chodzi o wybór uczelni. Poza kierunkiem studiów aktualny uczeń, a przyszły student, musi zdecydować, na jakiej uczelni chce się dalej kształcić. Do wyboru ma te w różnych miastach. Dość istotna różnica między nimi polega na tym, że jedne z nich są publiczne, inne z kolei niepubliczne.
Na temat jednych i drugich narosło wiele stereotypów. Czym rzeczywiście różnią się od siebie i czy te różnice są aż tak znaczące? To postaramy się wam wytłumaczyć w tym artykule. Ważne informacje znajdą tu także ci, którzy zamierzają studiować w Poznaniu, ponieważ wymieniamy uczelnie publiczne, tłumaczymy także, ile kosztuje nauka na nich.
Ile jest w Poznaniu uczelni publicznych
W Poznaniu funkcjonuje 8 uczelni publicznych, najpopularniejsze to: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
Uczelnie publiczne w Poznaniu:
-
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
-
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
-
Politechnika Poznańska
-
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
W Poznaniu funkcjonuje 8 uczelni publicznych. Jest to jedno z większych miast, gdzie mogą kształcić się młodzi ludzie z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, humanistycznych, medycznych i nauk o zdrowiu, inżynieryjno- technicznych, a także społecznych. Możliwe jest również zdobywanie wiedzy z zakresu teologii i sztuki.
Czym się różnią uczelnie publiczne od niepublicznych
Uczelnie publiczne od tych niepublicznych różnią się niekiedy poziomem nauczania i kadrą – jedną z największych zalet uczelni niepublicznych bez wątpienia jest świetnie wykształcona kadra i wysoki poziom nauczania. Jednak i to z biegiem czasu zaczyna się zmieniać, ponieważ zdarza się, że ci sami wykładowcy równocześnie pracują także na uczelniach prywatnych.
Przede wszystkim, uczelnia publiczna (w odróżnieniu od niepublicznej) jest utworzona przez państwo. Student nie musi tam uiszczać opłaty za naukę. Musi to robić jedynie w sytuacji, gdy zdecyduje się na studiowanie w trybie niestacjonarnym, gdzie zajęcia odbywają się w weekendy.
Ile kosztują studia niestacjonarne na uczelniach publicznych w Poznaniu
Czesne na popularnych kierunkach studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych w Poznaniu wynosi od 3400 zł do 34000 zł za I rok studiów (2 semestry).
Studia stacjonarne są bezpłatne na uczelniach państwowych (w odróżnieniu od uczelni prywatnych). Student ma obowiązek, by uiszczać czesne na uczelniach publicznych jedynie w sytuacji, gdy zdecyduje się pobierać naukę w trybie niestacjonarnym. Takie opłaty są bardzo różne i zależą od wielu czynników – przede wszystkim od konkretnej uczelni, a także wybranego przez siebie kierunku studiów. Czasami taka różnica na przestrzeni roku może wynosić nawet kilka tysięcy.
Ceny za I rok studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych w Poznaniu 2024/2025
Wady i zalety studiowania na uczelni publicznej
Największą zaletą uczelni państwowej bez wątpienia jest brak opłat (poza opłatami za studia w trybie niestacjonarnym). Jest to ogromny komfort, jeśli uczeń może skupić się jedynie na nauce i rozwijaniu swoich pasji, a także przygotowywaniu się do wejścia na ścieżkę zawodową za niedługi czas.
Plusem są także ciekawe projekty, które realizują uczelnie państwowe, bazując na środkach z Unii Europejskiej, w ramach których studenci mogą rozwijać swoje pasje. Niewątpliwym plusem jest także dostępność akademików. Zwykle to właśnie uczelnie państwowe posiadają rozbudowaną infrastrukturę w tym zakresie. Oferują także biblioteki akademickie (z bardzo bogatym i różnorodnym księgozbiorem). Dodatkowo uczniowie mogą starać się także o stypendium, tutaj jednak sytuacja wygląda podobnie również na uczelniach niepaństwowych.
Za wady uczelni niepublicznych śmiało możemy z kolei uznać to, że większość dostępnych kierunków związana jest z tematami ogólnymi i nie stawia się na specjalizację. Konsekwencją tego jest częsta konieczność podjęcia specjalnych szkoleń przed rozpoczęciem pracy w zawodzie. Studenci uczelni niepublicznych muszą liczyć się także z mniejszym komfortem studiowania (chociażby przez częste "okienka" między zajęciami). Wadą jest także brak indywidualnego podejścia do studentów, co często ogranicza młodym ludziom możliwość podjęcia pracy lub rozwiania swoich pasji (np. poprzez konieczność przebywania na uczelni od rana do wieczora).
Jak dostać się na uczelnię publiczną bez matury
Każdemu uczniowi zależy na tym, żeby zdać maturę. Co jednak, jeśli nie odniesie się sukcesu? Czy marzenia o studiowaniu muszą zostać przekreślone? Okazuje się, że nie. Taki młody człowiek może studiować, jednak nauka różni się wtedy od studiowania w trybie normalnym. Dla licealistów, których przerósł egzamin dojrzałości, dostępna jest nauka w formie "roku zerowego", gdzie program kształcenia nie odbiega od tego na studiach pierwszego stopnia.
Po zakończeniu programu i zdaniu matury w najbliższym możliwym terminie młody człowiek może kontynuować naukę w normalnym trybie studiów, nie tracąc przy tym niepotrzebnie roku. Jest to bardzo korzystną opcją, która pozwala zaoszczędzić czas, ale też nie "gasi" w młodym człowieku jego zapału, entuzjazmu, chęci rozwijania się i zdobywania wiedzy na poziomie akademickim. Należy jednak pamiętać, że taka opcja nie jest dostępna na każdej uczelni, dlatego należy dokładnie sprawdzić, na której z nich jest szansa na właśnie taką formę edukacji.
Zobacz także
uczelnie niepubliczne w Poznaniu
wszystkie uczelnie w Poznaniu
Uczelnie publiczne w Poznaniu - rekrutacja 2025/2026
Popularne kierunki na uczelniach publicznych w Poznaniu:
Wykaz uczelni publicznych w Poznaniu