1. Typ i tryb studiów
Kierunek diagnostyka sportowa można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia zaoczne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na połączeniu studiów z innymi aktywnościami.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół zagadnień związanych z aktywnościa fizyczną czy naukami biologicznymi.
Studia na kierunku diagnostyka sportowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku diagnostyka sportowa zdobędziesz wiedzę z zakresu nauk medycznych, biologicznych czy przyrodniczych.
Ponadto, dowiesz się więcej na temat nowoczesnych metod badawczych i diagnostyki medycznej. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów, takich jak:
-
psychologiczne aspekty sportu
-
biochemia wysiłku fizycznego z elementami bioenergetyki
-
metody instrumentalne w diagnostyce sportowej
-
kontrola motoryczna
3. Nabywane umiejętności
W czasie powyższych studiów wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej praktyce zawodowej.
Przede wszystkim poznasz nowoczesne metody i techniki badawcze oraz nauczysz się obsługiwać specjalistyczną aparaturę badawczą. Ponadto dowiesz się w jaki sposób analizować wyniki diagnostyczne.
Studenci rozwiną również swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową, co wykorzystają podczas pracy na arenie międzynarodowej.
4. Dla kogo ten kierunek
Mówią, że sport to zdrowie i wiele w tym prawdy pod warunkiem, że sportowiec – amator czy profesjonalista – w swojej drodze do sukcesów i osiągnięć prowadzony jest przez wykwalifikowanych specjalistów.
Poziom wysiłku fizycznego osiągany przez przedstawicieli różnorodnych dyscyplin sportowych wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania – prześwietlenia organizmu pod kątem wydolności i potencjalnych chorób, które potrafią przebiegać bezobjawowo, niejednokrotnie stanowiąc zagrożenie dla życia w momentach podwyższonego wysiłku.
Osobny temat to kontuzje, które w sporcie pojawiają się bardzo często i potrafią definitywnie przekreślić drogę do sportowej kariery. Ich leczenie zazwyczaj wymaga specjalnego podejścia, które różni się od postępowania w przypadku kontuzji niesportowych.
Specjalista, który chce związać swoją karierę z diagnozowaniem i leczeniem sportowców, musi zrozumieć potrzeby organizmu wystawionego na duży wysiłek fizyczny oraz wykształcić w sobie umiejętność poszukiwania nowych metod pracy i kształtowania sprawności, opartych na nowoczesnych metodach diagnostycznych i podstawach nauk biologicznych.
5. Gdzie studiować diagnostykę sportową
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek diagnostyka sportowa: