Nauczanie matematyki i informatyki
Lublin
POKAŻ
Studia na kierunku Nauczanie matematyki i informatyki to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) | nauczanie matematyki i informatyki - uczelnie >
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku nauczanie matematyki i informatyki najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku nauczanie matematyki i informatyki: repetytorium z matematyki, wstęp do matematyki, wstęp do algebry i teorii liczb, podstawy informatyki, algorytmika i programowanie.
Czego nauczysz się w toku studiów i na rozwój jakich umiejętności możesz liczyć? Już na pierwszym roku weźmiesz na warsztat dwie dyscypliny, które w przyszłości staną się podstawą Twojej działalności pedagogicznej – matematykę i informatykę.
Przejdziesz więc kurs topologii, analizy matematycznej i algebry, zgłębisz teorię miar i opanujesz całki, zetkniesz się z rachunkiem prawdopodobieństwa oraz logiką matematyczną.
Jednocześnie nieustannie będziesz miał w perspektywie swoje przyszłe wyzwania nauczycielskie, do których przygotują Cię zajęcia z emisji głosu, dydaktyki matematycznej, psychologii, pedagogiki oraz szereg praktyk śródrocznych, podczas których będziesz miał okazję skonfrontowania swoich metod nauczania z rzeczywistością.
Przedmioty matematyczne uzupełnisz merytoryką z dziedziny informatyki, realizując program zajęć z systemów operacyjnych, algorytmów i programowania, baz danych oraz technologii internetowych.
Dowiesz się czym jest odpowiedzialność prawna opiekuna, poznasz podstawowe przepisy BHP i opanujesz język angielski, którego nauka również zostanie dostosowana do potrzeb przyszłego nauczyciela.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Nauczanie każdego przedmiotu wiąże się z koniecznością posiadania pewnego wachlarza predyspozycji i nastawienia na określony repertuar pedagogicznych wyzwań.
Każdy, kto jako uczeń był zmuszony, by zapełniać mechaniczną grą w sapera przeraźliwie nudne i długie lekcje informatyki lub uciekać się do akrobatycznej gimnastyki umysłu na drodze do zrozumienia trygonometrii przekazywanej bez cienia zaangażowania i pasji, potrafiłby stworzyć model antytezy nauczyciela.
Kim w takim razie będzie nauczyciel idealny? Czy pasja do własnej dziedziny wystarczy, by w skuteczny sposób przekazywać wiedzę i kształtować umiejętności, czy może ona okazać się dla pedagoga kulą u nogi?
Dla osób, które rozpoznają w sobie predyspozycje matematyczne i informatyczne, którymi jednocześnie chcieliby dzielić się z innymi, spełniając się w roli pedagogów, powstały studia na kierunku nauczanie informatyki i matematyki.
Program kształcenie na kierunku nauczanie matematyki i informatyki będzie oscylował głownie wokół nauk ścisłych.
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Jako student powyższego kierunku będziesz miał dostęp do bogatej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce związanej z naukami matematycznymi, informatycznymi, pedagogicznymi czy psychologicznymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Absolwenci kierunku nauczanie matematyki i informatyki będą posiadać wszechstronne przygotowanie zawodowe, które umożliwi im podjęcie ciekawej i perspektywicznej pracy. W czasie licznych warsztatów, przede wszystkim skupisz się na rozwijaniu swoich kompetencji z zakresu pedagogiki i dydaktyki.
Ponadto poznasz najnowsze trendy w nauczaniu oraz nauczysz się ich zastosowania w praktyce. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób używać nowoczesnych narzędzi technologicznych, podczas prowadzenia zajęć szkolnych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu pracy.
Jeśli zawsze chciałeś mieć wpływ na kierunek rozwoju szkolnictwa, obracasz w głowie sporo pomysłów na to, jak mogłaby wyglądać współczesna szkoła i na jakich ideach powinna się opierać, odnajdujesz się w pracy z dziećmi i młodzieżą, a matematyka i informatyka od zawsze były Twoimi ulubionymi przedmiotami w planie zajęć, powinieneś wziąć pod uwagę studia na kierunku nauczanie informatyki i matematyki.
5. Gdzie studiować nauczanie matematyki i informatyki
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek nauczanie matematyki i informatyki:
Studia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku nauczanie matematyki i informatyki będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe będziesz mógł wziąć pod uwagę, kiedy ukończysz studia na kierunku nauczanie informatyki i matematyki? Zostaniesz przygotowany do pracy w charakterze nauczyciela matematyki i informatyki w szkołach podstawowych a ukończenie studiów drugiego stopnia da ci przepustkę do ubiegania się o stanowisko pedagoga w gimnazjach oraz liceach.
Dzięki umiejętnościom psychologicznym i pedagogicznym, z powodzeniem odnajdziesz się w roli korepetytora, pracownika domów kultury prowadzącego matematyczne i informatyczne warsztaty i koła zainteresowań a także jako pracownik administracji związany z instytucjami i placówkami oświatowymi.
Absolwent kierunku nauczanie informatyki i matematyki znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Nauczanie matematyki i informatyki
Powołanie do nauczania poczułam dopiero w wieku 30 lat i długo zastanawiam się jakie studia powinnam wybrać. Koleżanka poleciła mi studia podyplomowe w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Zadzwoniłam, udzielono mi naprawdę szczegółowych infomacji i finalnie zapisałam się na dwa kierunki, nauczanie matematyki i informatyki oraz na przygotowanie pedagogiczne. Byłam bardzo zadowolona z uczelni i z czystym sumieniem mogę ją każdemu polecić.