Studia na kierunku matematyka w finansach to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku matematyka w finansach
Rok akademicki
2023/2024
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku matematyka w finansach możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | matematyka w finansach - uczelnie >
Opis kierunku
Aplikując na kierunek matematyka w finansach studenci zdobędą wszechstronną wiedzę matematyczną i ekonomiczną, a także dowiedzą się więcej na temat finansów i rachunkowości. Ponadto nauczą się zastosowania matematyki w praktyce oraz przedstawiania treści matematycznych w mowie i piśmie. Dowiedzą się także jak rozwiązywać problemy gospodarcze i posługiwać się narzędziami informatycznymi, matematycznymi i statystycznymi.
Specjalności
Współczesne studia z matematyki w finansach charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku matematyka w finansach: matematyka ubezpieczeniowa, metody statystyczne w finansach, specjalność aktuarialna.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku matematyka w finansach najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów można związać swoją przyszłość z sektorem finansowym, między innymi z bankowością, firmami ubezpieczeniowymi, instytucjami administracji państwowej, firmami doradczymi oraz konsultingowymi.
Studia matematyczne skierowane są do osób posiadających analityczny umysł, które chciałyby zdobyć wykształcenie z zakresu nauk ścisłych. Jednak warto pamiętać, że aby dostać się na studia matematyczne należy spełnić szereg istotnych warunków.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku matematyka w finansach to:
język obcy nowożytny,
matematyka.
Kandydaci na studia magisterskie muszą przedstawić dyplom ukończenia studiów na kierunku matematyka lub pokrewnym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku matematyka w finansach na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku matematyka w finansach na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek matematyka w finansach na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MATEMATYKA W FINANSACH?
Matematyka często nazywana jest królową nauk, ponieważ znajduje zastosowanie w wielu innych dziedzinach oraz w codziennym życiu. Idealnym przykładem jest branża finansowa, która korzysta z dokonań tej nauki. Połączeniem tych dwóch dyscyplin są studia na kierunku matematyka w finansach, które skierowane są do osób chcących zdobyć wszechstronne wykształcenie i rozpocząć pracę w sektorze finansowym.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku matematyka w finansach możemy podzielić na:
Studenci kierunku matematyka w finansach zdobędą wszechstronną wiedzę głównie z zakresu nauk matematycznych i ekonomicznych. Program kształcenia zakłada realizacje zajęć, dzięki którym naucza się analizy matematycznej, rachunku prawdopodobieństwa, czy algebry. Ponadto dowiedzą się więcej na temat mikroekonomii i makroekonomii, finansów i rachunkowości oraz analizy finansowej.
Oprócz rozwijania wiedzy teoretycznej skupią się także na doskonaleniu umiejętności praktycznych. Przede wszystkim modelowania i prognozowania zjawisk gospodarczych, wykonywania złożonych obliczeń, a także posługiwania się narzędziami informatycznymi, matematycznymi i statystycznymi. Jednak dokładny program nauczania będzie zależny od wybranej specjalizacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MATEMATYKA W FINANSACH?
Studia na kierunku matematyka w finansach trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MATEMATYKA W FINANSACH?
Po ukończeniu studiów na kierunku matematyka w finansach absolwenci nie powinni mieć problemów ze znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy. Przede wszystkim idealnie odnajdą się w instytucjach finansowych. Mogą związać swoją przyszłość z bankowością, towarzystwami ubezpieczeniowymi, firmami doradztwa inwestycyjnego, giełdami finansowymi oraz firmami doradczymi i konsultingowymi.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku matematyka w finansach:
banki
towarzystwa ubezpieczeniowe
firmy doradztwa inwestycyjnego
giełda finansowa
firmy doradcze i konsultingowe
Główny Urząd Statystyczny.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
40-659 Katowice,
Budynki A i B - ul. Harcerzy Września 1939 3https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT0khD9RMEUcRvVnU_vVFhY8https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/117b5-gwsh-katowice.jpgAkademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu