29.08.2024
Studia na kierunku inżynieria materiałowa na Politechnice Rzeszowskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku inżynieria materiałowa w PRZ | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Inżynieria materiałowa główne przedmioty:
Materiały to wszystko, co nas otacza. Dzięki nim tworzy się produkty ułatwiające nam codzienne funkcjonowanie. Zatem, łatwo wywnioskować, że inżynieria materiałowa zajmuje się ich tworzeniem, obróbką i wykorzystaniem w niemalże każdej dziedzinie życia. To interdyscyplinarna nauka łącząca ze sobą między innymi fizykę, chemię i biologię. Struktura, właściwości, technologie wytwarzania, zastosowanie materiałów - o tym wszystkim dowiedzą się ci, którzy na kierunek kształcenia wybiorą Inżynierię materiałową. A znajdą ją na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie prowadzona jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy z różnych dziedzin, na przykład: chemii, fizyki oraz informatyki, jak również nauk o materiałach inżynierskich metalowych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych. Studenci poznają zagadnienia doboru materiałów inżynierskich do różnych zastosowań, technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów, metod kształtowania i badania struktury i własności materiałów oraz formułowania racjonalnych wniosków dotyczących stosowania materiałów inżynierskich w różnych produktach.
Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: chemia, grafika inżynierska, chemia materiałów, fizyka metali, mechanika, metody badania materiałów, obliczenia inżynierskie i statystyczne, materiały metaliczne, termodynamika techniczna, inżynieria jakości, termodynamika stopów, materiały kompozytowe i konstrukcje inteligentne, obróbka ubytkowa i spajanie, zintegrowane systemy zarządzania, prawo gospodarcze, planowanie eksperymentu i analiza wyniku, fizykochemia powierzchni, organizacja produkcji w inżynierii materiałowej.
Cywilizacja rozwija się, między innymi, dzięki tworzeniu nowych materiałów. Rozwój w tej dziedzinie ma bardzo duży wpływ na inne dyscypliny, chociażby takie jak medycyna, kosmonautyka, czy informatyka. Dlatego nieprzerwanie potrzebni są specjaliści w tym zakresie. A gdzie mogą oni pracować? Absolwenci Inżynierii materiałowej na Politechnice Rzeszowskiej znajdą zatrudnienie w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, zapleczu badawczo- rozwojowym przemysłu, jednostkach doradczych i projektowych, przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania.
Okres poszukiwań odpowiedniej uczelni bywa męczący i powoduje wśród kandydatów na studia zagubienie i niepewność. A nie musi być to wcale tak trudne.
Robert, student Inżynierii materiałowej mówi:
„Politechnice Rzeszowskiej wystawiam najwyższą ocenę. Tutaj każdy otrzymuje bardzo dobre warunki do zdobycia wykształcenia i bardzo cennych umiejętności. To uczelnia dla ambitnych.”
Studia na kierunku inżynieria materiałowa prowadzone są przez Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej zlokalizowany przy al. Powstańców Warszawy 8 w Rzeszowie.
Kontakt:
tel. (0-17) 865 17 55
STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA - ważne informacje
Absolwent kierunku Inżynieria materiałowa na Politechnice Rzeszowskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Inżynieria materiałowa na Politechnice Rzeszowskiej może znaleźć zatrudnienie w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria materiałowa brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
matematyka, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, język obcy nowożytny
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Podstawą kwalifikacji jest ocena na dyplomie ukończonych studiów wyższych; średnia ze studiów pierwszego stopnia.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Jakie studia inżynierskie wybrać
Studia na kierunku Inżynieria materiałowa - wszystko co musisz wiedzieć
Studia inżynierskie w Rzeszowie
Politechnika Rzeszowska kierunki