29.08.2024
Studia na kierunku technologia chemiczna na Politechnice Bydgoskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku technologia chemiczna w PB | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Technologia chemiczna główne przedmioty:
Chemia należy do grona przedmiotów, które mogą sprawiać niemałe problemy. Gdy staje się ona jeszcze bardziej szczegółowa i wchodzi na wyższy poziom, niektórzy nawet boją się spróbować ją zgłębić i zrozumieć. A czym zajmuje się Technologia chemiczna? Jest to dziedzina naukowa o procesach wytwarzania produktów w wyniku przemian chemicznych, fizykochemicznych i zawartości energii, w których następuje zmiana składu i właściwości wyjściowych surowców. Czy wszystko jest zrozumiałe? Dla zainteresowanych tą dyscypliną, na pewno tak. Mogą oni podjąć naukę na kierunku Technologia chemiczna, na Politechnice Bydgoskiej, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy, będącej połączeniem nauk chemicznych i technicznych oraz chemicznych procesów technologicznych. Studenci rozwijają umiejętności związane z technologią chemiczną, metodami badawczymi i analitycznymi stosowanymi w przemyśle i laboratoriach chemicznych, termodynamiką techniczną i chemiczną, inżynierią chemiczną, maszynoznawstwem i aparaturą przemysłu chemicznego, zarządzaniem jakością i produktami chemicznymi oraz bezpieczeństwem technicznym. Kierunek zakłada także poznanie aspektów współczesnej technologii chemicznej oraz analityki i produkcji wyrobów kosmetycznych.
Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: grafika inżynierska, chemia ogólna i nieorganiczna, chemia analityczna, chemia fizyczna, operacje rozdzielania mieszanin, bezpieczeństwo techniczne, kontrola procesowa w technologii chemicznej, zarządzanie jakością i produktami chemicznymi, podstawy technologii polimerów, automatyka i pomiar wielkości fizykochemicznych, informatyka chemiczna, technologia ochrony środowiska, metody badań powłok ochronnych, chemia i technologia wybranych leków, kinetyka bioprocesowa, chemia żywności.
Realizowany program świadczy o tym, że omawiana przez nas dziedzina jest bardzo szeroka i dzięki niej studenci mogą zdobyć różne kwalifikacje. Do najistotniejszych zaliczyć można: projektowanie procesów technologicznych, wykonywanie podstawowych obliczeń reaktorowych, podejmowanie działań zapobiegających przedostawaniu się zanieczyszczeń do środowiska, prowadzenie procesów biosyntezy, biokonwersji i biotransformacji. A gdzie można wykorzystać taką wiedzę? Absolwenci Technologii chemicznej na Politechnice Bydgoskiej znajdą zatrudnienie w przemyśle, instytutach naukowo-badawczych, laboratoriach, służbach ochrony środowiska, biurach projektowych, sektorach administracji i zarządzania.
Bydgoszcz jest miastem, które może bardzo wiele zaoferować studentom. Co ciekawe, niektórzy miewają kłopoty ze studiami jeszcze przed ich rozpoczęciem, a wynika to z niezdecydowania. Jeśli kierunek kształcenia jest już wybrany, to pojawią się pytania związane z uczelnią.
Jakie ma Politechnika Bydgoska opinie?
Agata, studentka Technologii chemicznej mówi:
„Studia na PB nie należą do najłatwiejszych, ale należą do najlepszych. Warto przyłożyć się do nauki. Zdobyta tutaj wiedza na pewno zaprocentuje.”
Studia na kierunku technologia chemiczna prowadzone są przez Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej zlokalizowany przy ul. Seminaryjnej 3 w Bygdoszczy.
Kontakt:
tel. 52 373-90-50
STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje
TECHNOLOGIA CHEMICZNA - ważne informacje
Absolwent kierunku Technologia chemiczna na Politechnice Bydgoskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Technologia chemiczna na Politechnice Bydgoskiej może znaleźć zatrudnienie w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku technologia chemiczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Podstawą przyjęcia na I rok studiów drugiego stopnia na kierunek technologia chemiczna studia stacjonarne i niestacjonarne jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia z tytułem inżyniera lub licencjata.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Studia na kierunku Technologia chemiczna - wszystko co musisz wiedzieć
Politechnika Bydgoska kierunki