29.08.2024
Coaching medyczny to propozycja kształcenia, która adresowana jest do osób zainteresowanych tematyką coachingu i wykorzystywaniem jego metod i narzędzi w obszarze medycznym. Studia kładą nacisk na zdobycie szerokiej wiedzy, której istotnym elementem są zagadnienia z zakresu psychologii. Co warto podkreślić kształcenie przygotowuje do pracy nie tylko z pacjentami, ale również personelem medycznym czy zespołem terapeutycznym, znajdującymi się w sytuacjach trudnych bądź konfliktowych.
Studia na kierunku coaching medyczny w ŚUM | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 2 lata (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Coaching medyczny w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk społecznych. Celem studiów jest przygotowanie do realizowania działań w zakresie pomocy w odkrywaniu i osiąganiu celów życiowych, związanych przede wszystkim z profilaktyką zdrowia, powrotem do zdrowia lub satysfakcjonującym życiem pomimo przewlekłej choroby lub niepełnosprawności.
W toku kształcenia studenci kierunku Coaching medyczny zaznajamiają się między innymi z: biologicznymi oraz biofizycznymi i biochemicznymi podstawami funkcjonowania człowieka, budową i funkcjami organizmu, teoriami wyjaśniającymi funkcjonowanie człowieka w obszarze procesów psychicznych, mechanizmami funkcjonowania procesów poznawczych, zaburzeniami i chorobami związanymi ze stylem życia, zaburzeniami życia psychicznego. Ponadto poznają modele prowadzenia sesji coachingowych, metody analizy procesów psychospołecznych, obszary pracy coachingowej w aspekcie zdrowotnym, jak również przepisy prawne regulujące pracę coacha oraz działania poszczególnych profesji w systemie ochrony zdrowia.
Coaching medyczny główne przedmioty:
Wiemy już, że studenci zdobywają szeroką wiedzę. Warto podkreślić, że oprócz tego rozwijają także jasno określone umiejętności. Umiejętności te dotyczą między innymi: wykorzystywania reguł i metod wpływu społecznego, prowadzenia procesu coachingowego, dobierania odpowiednich narzędzi coachingowych, dostosowywania kontaktu z klientem do jego wieku rozwojowego, rozpoznawania stanów po zażyciu substancji psychoaktywnych i udzielania podstawowej pomocy, interpretowania zjawisk rozwojowych, udzielania podstawowej pomocy psychologicznej osobie doświadczającej kryzysu.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci studiów na kierunku Coaching medyczny w Śląskim Uniwersytecie Medycznym wyróżniają się konkretną wiedzą oraz jasno określonymi umiejętnościami i kompetencjami społecznymi. Przygotowani są do działania jako coachowie medyczni, zdolni do świadczenia wsparcia pacjentom, doskonalenia pracy personelu medycznego oraz efektywnego zarządzania w sektorze opieki zdrowotnej poprzez zastosowanie coachingu jako narzędzia doskonalenia kompetencji i osiągania celów zdrowotnych. Mogą pracować między innymi w: gabinetach i instytucjach oferujących usługi coachingu i pomocy psychologicznej, placówkach świadczących usługi lecznicze, placówkach świadczących działania związane z profilaktyką i promocją zdrowia.
Coaching medyczny to unikatowy kierunek, wprowadzający pewną świeżość w obszarze kształcenia medycznego. Osoby zainteresowane nauką powinny zwrócić się ku ofercie omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Śląski Uniwersytet Medyczny opinie? Daria, studentka Coachingu medycznego mówi:
„Śląski Uniwersytet Medyczny jest nowoczesną uczelnią, a świadczy o tym kierunek, który studiuję. Tutaj każdy odnajdzie swoją przestrzeń, odnajdzie dyscyplinę dla siebie, niezależnie od tego jaki zawód w obszarze medycznym chciałby wykonywać.”
Absolwent Coachingu medycznego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent Coachingu medycznego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach