Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
14.01.2025
Technologia chemiczna to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, która pozwala zdobyć wiedzę oraz liczne umiejętności praktyczne z obszaru chemicznych procesów technologicznych. Studia kładą szczególny nacisk na przekazanie specjalistycznej wiedzy potrzebnej do projektowania, prowadzenia kontroli i automatyzacji procesów technologicznych w przemyśle chemicznym, energetycznym, kosmetycznym czy farmaceutycznym, a zatem pozyskane wykształcenie można wykorzystać w różnych miejscach i na różne sposoby.
Studia na kierunku technologia chemiczna w PG GDAŃSK | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Technologia chemiczna w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dwóch obszarów: dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci poznają zasady działania urządzeń badawczych i aparatury przemysłowej, wykorzystywanych do przeprowadzania procesów technologicznych, metody kontroli jakości różnych produktów oraz materiałów i surowców przemysłu chemicznego, procedury analityczne, zasady ochrony środowiska w technologii chemicznej, procesy zachodzące w cyklu życia urządzeń i obiektów, zasady projektowania instalacji i systemów w przemyśle chemicznym oraz materiały konstrukcyjne stosowane w przemyśle chemicznym.
Studenci Technologii chemicznej zdobywają obszerną wiedzę, na którą składają się liczne zagadnienia reprezentujące między innymi matematykę, fizykę, chemię, informatykę, inżynierię materiałową oraz nauki o materiałach. Ponadto, mogą rozwijać zainteresowania i zdobywać wiedzę specjalistyczną, dzięki proponowanym specjalnościom, do których należą: Analityka w technologii chemicznej, Technologia polimerów i biopolimerów, Technologia i analiza kosmetyków oraz Technologia zabezpieczeń przeciwkorozyjnych.
Technologia chemiczna główne przedmioty:
Wiemy już, że studenci Technologii chemicznej pozyskują szeroką wiedzę, ale co równie istotne rozwijają także jasno określone umiejętności. Umiejętności te dotyczą między innymi: obsługiwania aparatury laboratoryjnej, wykonywania analiz dotyczących badań materiałowych, projektowania instalacji i systemów w przemyśle chemicznym, analizy surowców tłuszczowych i ich zastosowania w wyrobach przemysłu chemicznego, tworzenia różnych form preparatów kosmetycznych, przeprowadzania pomiarów fizykochemicznych, jak również dokonywania wstępnej oceny ekonomicznej proponowanych rozwiązań i podejmowanych działań inżynierskich.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Technologii chemicznej w Politechnice Gdańskiej wyróżniają się szczegółową wiedzą i konkretnymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: surowców chemicznych i energetycznych, analityki przemysłowej, technologii koloidów, alternatywnych źródeł energii, kinetyki i elektrochemii, analizy instrumentalnej czy projektowania procesów technologicznych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, zakładach petrochemicznych, przemyśle materiałów budowlanych, przemyśle energetycznym, przedsiębiorstwach zajmujących się utylizacją odpadów, laboratoriach kontrolnych, laboratoriach diagnostycznych, laboratoriach badawczych, instytucjach rządowych i pozarządowych.
Politechnika Gdańska jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych polskich uczelni. Duże zainteresowanie to efekt bogatej oferty dydaktycznej, interesujących programów nauczania czy też licznych propozycji ścieżek specjalizacyjnych. A co o uczelni sądzą sami studenci? Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Patrycja, studentka Technologii chemicznej mówi:
„Studiowanie na Politechnice Gdańskiej to powód do dumy, ponieważ chętnych do nauki jest bardzo wielu. Poza tym, studia mają praktyczny charakter, dzięki czemu faktycznie przygotowują do pracy i przez co dają satysfakcję. Warto tutaj studiować.”
Absolwent Technologii chemicznej w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent Technologii chemicznej w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku technologia chemiczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
matematyka, język polski, język obcy nowożytny
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Podstawą kwalifikacji jest kryterium pokrewieństwa, średnia ważona ocen ze studiów oraz ocena na dyplomie.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Politechnika Gdańska