Położnictwo studia w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – rekrutacja 2023/2024

Położnictwo studia w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – rekrutacja 2023/2024

Studia Poznań - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

01.02.2024

Położnictwo studia w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – rekrutacja 2024/2025

Położnictwo to kierunek, który umożliwia pozyskanie dogłębnej wiedzy na temat medycyny perinatalnej oraz działań profilaktycznych i pielęgnacyjnych kobiety ciężarnej, rodzącej oraz noworodka w pierwszych dniach jego życia. To przygotowanie do monitorowania przebiegu ciąży i samodzielnego przyjmowania porodu.

Studia na kierunku położnictwo w UMED POZNAŃ
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Program studiów i przedmioty

Położnictwo jest jednym z najpopularniejszych i najważniejszych kierunków reprezentujących studia medyczne. Program kształcenia skonstruowany jest w taki sposób, aby pozyskać szeroką i złożoną wiedzę oraz liczne umiejętności praktyczne, które wydają się niezbędne do profesjonalnego wykonywania niezwykle istotnego zawodu. W toku studiów studenci poznają budowę ciała ludzkiego w podejściu topograficznym oraz czynnościowym, budowę i funkcjonowanie miednicy kostnej i mięśni dna miednicy, neurohormonalną regulację procesów fizjologicznych oraz elektrofizjologicznych zachodzących w organizmie, stadia rozwoju zarodka ludzkiego, budowę chromosomów, czy zasady dziedziczenia różnej liczby cech.

W programie studiów na kierunku Położnictwo znajdziesz takie przedmioty jak:

  • anatomia,
  • fizjologia,
  • parazytologia,
  • organizacja pracy położnej,
  • badania naukowe w położnictwie,
  • opieka położnicza,
  • pediatria,
  • badania fizykalne,
  • podstawy opieki położniczej,
  • neonatologia

 

Dzięki realizowanym zajęciom studenci Położnictwa poznają status i istotę zawodu położnej, rolę zawodową położnej w ujęciu historycznym i współczesnym, funkcje zawodowe i zadania położnej w opiece nad kobietą w różnych okresach życia i w różnym stanie zdrowia, metody, sposoby, zasady, techniki i procedury stosowane w pracy położnej. Studenci uczą się jak prowadzić dokumentację medyczną, wykonywać pulsoksymetrię, pomiary podstawowych parametrów życiowych, pomiary antropometryczne, pobierać materiał do badań laboratoryjnych i bakteriologicznych, wykonywać zabiegi higieniczne, dokonywać oceny stanu zdrowia kobiety ciężarnej, kobiety rodzącej, płodu, kobiety w okresie połogu i noworodka, monitorować i oceniać różnymi metodami dobrostan płodu podczas porodu, przyjmować poród fizjologiczny i poród miednicowy.

 

Sprawdź także:

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu kierunki studiów

Poznań kierunki studiów

 

Praca po studiach

Program kształcenia na kierunku Położnictwo opracowany jest w taki sposób, aby pozyskać wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, które razem tworzą fundament do wykonywania pracy zawodowej. Z otrzymanym dyplomem ukończenia nauki można znaleźć zatrudnienie między innymi w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Absolwenci Położnictwa mogą szukać zatrudnienia w takich miejscach jak:

  • oddział ginekologiczny,
  • oddział położniczy,
  • oddział neonatologiczny,
  • ośrodki położniczej opieki domowej,
  • szkoły rodzenia

 

Zasady rekrutacji

Podstawę kwalifikacji na kierunek Położnictwo w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu stanowi konkurs świadectw.

Informacje na temat rekrutacji znajdziesz tutaj

 

Studia w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Osoby planujące podjąć medyczne studia w Poznaniu powinny zwrócić uwagę na Uniwersytet Medyczny, który jest jedną z najważniejszych uczelni o takim profilu, w której kształci się ponad siedem tysięcy studentów. Od 1984 roku nosi imię Karola Marcinkowskiego, zasłużonego w XIX wieku lekarza poznańskiego, społecznika i organizatora Towarzystwa Pomocy Naukowej w Poznaniu.

Komentarze (0)