Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunek lekarsko-dentystyczny w Szczecinie to 5-letnie studia jednolite magisterskie. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej.
Opis kierunku
Kierunek lekarsko-dentystyczny od wielu lat cieszy się niegasnącą popularnością. Kierunki medyczne dają nie tylko możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy, lecz przyczyniają się przede wszystkim do znalezienia satysfakcjonującej pracy! Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego poznają tajniki współczesnej stomatologii. Nauczą się nie tylko jak leczyć, lecz również jak skutecznie zapobiegać różnorodnym chorobom zębów i jamy ustnej.
Jaka zawodowa przyszłość czeka absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego? Stomatolodzy po zdaniu odpowiednich egzaminów będą mogli pracować nie tylko w publicznych placówkach. Część dentystów decyduje się na prowadzenie własnej, prywatnej praktyki.
Uczelnie
W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Aby zostać studentem kierunku lekarsko-dentystycznego będziesz musiał zaliczyć egzamin maturalny z języka polskiego, obcego i matematyki oraz dodatkowo z biologii i chemii lub z biologii i fizyki na poziomie rozszerzonym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Współcześnie, w dobie coraz lepszego dostępu do medycyny i większej świadomości zdrowotnej, ludzie na całym świcie zaczynają przykładać dużą wagę do profilaktyki, co pozwala uniknąć wielu chorób lub wykryć je w początkowym, nieinwazyjnym etapie. Tego typu tendencje widać między innymi w stomatologii, w której na popularności zyskują zwykłe przeglądy dentystyczne czy zabiegi mające na celu poprawę stanu uzębienia. Dlatego też, zapotrzebowanie na profesjonalnych stomatologów nieustannie rośnie. W odpowiedzi na tego typu potrzeby powstał kierunek lekarsko-dentystyczny w Szczecinie.
Osoby, które zdecydują się aplikować na powyższy kierunek będą musiały spełnić kilka istotnych warunków. Jedną z ważniejszych kwestii będą wszechstronne zainteresowania z obszaru nauk biologicznych, ścisłych czy nauk o zdrowiu. Jeżeli dodatkowo masz rozwinięte zdolności interpersonalne i wyróżniasz się odpowiedzialną postawą i zaangażowaniem w wykonywane obowiązki to kierunek lekarsko-dentystyczny będzie dla ciebie najlepszym wyborem.
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Jako student kierunku lekarsko-dentystycznego będziesz mógł korzystać z szerokiej oferty zajęć, wykładów i warsztatów, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Na początku swojej drogi naukowej, ugruntujesz i rozwiniesz swoją wiedzę z zakresu biologii, chemii czy anatomii, co będzie stanowić podstawę do zdobywania dalszego wykształcenia medycznego, W czasie studiów poznasz wszystkie dziedziny stomatologii, takie jak: endodoncja, protetyka czy ortodoncja. Oprócz wiedzy teoretycznej wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne i tym samym nauczysz się stawiania odpowiedniej diagnozy, wdrażania leczenia oraz przeprowadzania zabiegów stomatologicznych. Uzyskaną wiedzę i kwalifikacje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk zawodowych, które odbędziesz w gabinecie stomatologicznym.
Kierunek lekarsko-dentystyczny (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Szczecinie
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie trwają 5 lat (studia jednolite).
Jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Po upływie tego czasu absolwenci uzyskują tytuł lekarza dentysty.
Absolwenci studiów medycznych, dzięki zdobytej wiedzy i kwalifikacjom, doskonale radzą sobie zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku pracy. Dlatego też, po ukończeniu kierunku lekarsko-dentystycznego w Szczecinie będziesz miał wiele możliwości rozwoju zawodowego.
Przede wszystkim, znajdziesz zatrudnienie w szpitalach lub prywatnych gabinetach stomatologicznych. Absolwenci często decydują się na pracę w pracowniach protetycznych lub gabinetach ortodontycznych. Uzyskaną wiedzę i umiejętności z powodzeniem wykorzystasz zatrudniając się w firmach farmaceutycznych lub na stanowisku przedstawiciela medycznego.
Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości zawodowej z ośrodkami badawczo naukowymi lub uczelniami wyższymi. Po ukończeniu studiów możesz kontynuować naukę na studiach doktoranckich i tym samym rozpocząć działalność naukową.
Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie