Studenci pedagogiki resocjalizacyjnej i międzykulturowej poznają m.in.: podstawy edukacji obywatelskiej, zasady pedagogiki międzykulturowej oraz zastosowanie narzędzi i metod pedagogiki resocjalizacyjnej w różnorodnych środowiskach. W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone np.: dewiacjom społecznym, diagnostyce psychopedagogicznej w resocjalizacji, podstawom prawnym i społecznym resocjalizacji czy profilaktyce uzależnień.
Studia na pedagogice resocjalizacyjnej i międzykulturowej umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie m.in. prowadzenia działań pedagogicznych w środowisku wielokulturowym; analizowania zjawisk związanych z migracją; niesienia pomocy migrantom; pracy pedagogicznej w placówkach resocjalizacyjnych. W trakcie zajęć uczestnicy zgłębiają problematykę np. patologii społecznych, pracy kuratora sądowego, profilaktyki i zachowania prozdrowotnego.
Absolwenci tej ścieżki kształcenia gotowi są m.in. do: stawiania diagnozy oraz niesienia wsparcia pedagogicznego w resocjalizacji oraz w środowisku wielokulturowym; prowadzenia działań edukacyjnych w perspektywie resocjalizacyjnej; pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie; stosowania różnych metod wychowania w resocjalizacji oraz pracy w środowisku wielokulturowym. Zatrudnienie mogą znaleźć np. w: domach opieki społecznej, ośrodkach wychowawczych, instytucjach oświatowych.
W programie pedagogiki resocjalizacyjnej i międzykulturowej znajdują się przedmioty poświęcone np.: szeroko pojętej profilaktyce społecznej; organizacji instytucji odpowiedzialnych za niesienie pomocy migrantom; współczesnym wyzwaniom wielokulturowości czy zagadnieniom terapeutycznym, związanym z uzależnieniami lub zaburzeniami zachowania. Interdyscyplinarny charakter tej ścieżki kształcenia umożliwia studentom rozwinięcie licznych kompetencji komunikacyjnych i ogólnopedagogicznych.
Studenci poznają m.in. społeczne, kulturowe, prawne i psychologiczne aspekty rozwoju społeczeństw wielokulturowych, a także szkolą się w zakresie np. projektowania efektywnych programów resocjalizacyjnych, skierowanych zarówno do dzieci, jak i młodzieży czy osób dorosłych. Absolwenci pedagogiki resocjalizacyjnej i międzykulturowej np. wiedzą, w jaki sposób organizować profilaktykę społeczną i resocjalizacyjną. Ponadto znają oni m.in. podstawy kontroli przestępczości.
W programie studiów na pedagogice resocjalizacyjnej i międzykulturowej takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: problemów społecznych występujących w środowiskach wielokulturowych; metod wychowywania stosowanych powszechnie w resocjalizacji; zasad pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi, które są niedostosowane społecznie.
Kompetencje absolwentów pedagogiki resocjalizacyjnej i międzykulturowej cenione są w szczególności w środowiskach związanych np. z: pomocą migrantom; funkcjonowaniem organów wymiaru sprawiedliwości; komunikacją społeczną. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą szukać pracy m.in. w instytucjach międzynarodowych, zakładach karnych czy ośrodkach wychowawczych.
Absolwent pedagogiki resocjalizacyjnej i międzykulturowej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Pedagogika resocjalizacyjna i międzykulturowa to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Absolwenci pedagogiki m.in. prowadzą działania dydaktyczne o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Dzięki odpowiednim szkoleniom pedagodzy potrafią działać z dziećmi i młodzieżą zmagającą się z kłopotami wychowawczymi, a także z osobami dorosłymi i starszymi. Pedagog zna oraz stosuje różnorodne techniki służące niesieniu pomocy wychowankom. Dzięki wielu ścieżkom kształcenia, które oferują uczelnie w Warszawie, studenci pedagogiki mogą również prowadzić działania związane np. z marketingiem społecznym, profilaktyką społeczną, komunikacją w środowisku wielokulturowym czy terapią pedagogiczną.
Pedagogika to kierunek interdyscyplinarny, który przygotowuje absolwentów do pracy na stanowisku np. kierowniczym, opiekuńczym, wychowawczym, organizacyjnym, kreatywnym, doradczym czy związanym z kryminalistyką lub animacją kulturalno-społeczną. Ponadto absolwenci pedagogiki są gotowi do samodzielnego prowadzenia działalności w obszarze np. pedagogiki, edukacji lub komunikacji.
Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Warszawie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Warszawie