Czy możliwa jest ponowna aktywizacja społeczna i zawodowa osób osadzonych w zakładach karnych i poprawczych? Jaka jest przeciętna skuteczność terapii resocjalizacyjnej dla osób nieprzystosowanych społecznie? Czy istnieją realne zagrożenia, związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych w obszarze więziennictwa? Chcąc poznać odpowiedzi na te i znacznie więcej podobnych pytań, pedagogika resocjalizacyjna z penitencjarystyką może okazać się najwłaściwszym wyborem zawodowym.
Celem powstania tej interdyscyplinarnej propozycji kształcenia jest wyposażenie przyszłych kandydatów w szeroką wiedzę i umiejętności, odnoszące się do nauk społecznych, psychologicznych, socjologicznych oraz resocjalizacyjnych. Szczególny nacisk zostanie wywarty na zdolność wdrażania właściwych działań resocjalizacyjnych dla osób osadzonych w zakładach karnych.
Absolwenci znajdują zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, zakładach karnych i poprawczych, zajmują się działalnością administracyjną w wybranych jednostkach, podejmują pracę w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a także ośrodkach kuratorskich.